close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
 

Baloun aneb Švejk opět před soudními lékaři

15. srpna 2012 v 9:38 | Jurášek Benada |  08/2012

... Pivo jsem píval, muzice platil, když jsem šel do nebe, svatý Petr mě vrátil ...

... Elitního policistu v Plzni ...
... Sleduje špeh, který ho má kompromitovat a zničit ...
... Výjimku činilo několik pánů (stejně jako i na policejním ředitelství), kteří zákon nebrali tak vážně, neboť všude se najde pšenice mezi koukolem. K jednomu takovému pánovi přivedli Švejka k výslechu. Starší pán, dobromyslného vzezření, který dokázal, mimo jiné, rozeznat i pšenici mezi koukolem, a který kdysi, vyšetřuje známého vraha Valeše, nikdy neopomenul jemu říci: "Račte si sednout, pane Valeši, právě je zde prázdná židle." Když Švejka přivedli, požádal ho ve vrozené jemu roztomilosti, aby si sedl, a řekl: "Tak vy jste tedy ten pan Švejk?" - "Já myslím," odpověděl Švejk, "že jím musím bejt, poněvadž i můj tatínek byl Švejk a maminka paní Švejková. Já jim nemohu udělat takovou hanbu, abych zapíral svoje jméno." Laskavý úsměv přelétl po tváři vyšetřujícího soudního rady: "Vy jste ale nadrobil pěkné věci. Vy toho máte mnoho na svědomí." - "Já mám toho vždycky mnoho na svědomí," řekl Švejk, usmívaje se ještě laskavěji než pan soudní rada: "Já mám toho, může bejt, ještě víc na svědomí, než ráčejí mít voni, vašnosti." - "To je vidět podle protokolu, který jste podepsal," neméně laskavým tónem řekl soudní rada, "nedělali na vás nějaký nátlak na policii?" - "Ale kdepak, vašnosti. Já sám jsem se jich optal, jestli to mám podepsat, a když řekli, abych to podepsal, tak jsem jich uposlechl. Přece se nebudu prát s nimi kvůli mýmu vlastnímu podpisu. Tím bych si rouhodně neposloužil. Pořádek musí bejt." - "Cítíte se úplně zdravým?" - "Úplně zdravým, to právě ne, vašnosti pane rado. Mám revma, mažu se opodeldokem." Starý pán se laskavě usmál: "Co byste řekl, kdybychom vás dali prohlédnout soudními lékaři?" - "Já myslím, že to se mnou nebude tak zlý, aby ti páni ztráceli se mnou zbytečně čas. Mě už prohlédl nějakej doktor na policejním ředitelství, jestli nemám kapavku." - "Víte, pane Švejku, my to přece jen zkusíme s těmi pány soudními lékaři. Sestavíme pěkně komisi, dáme vás do vyšetřovací vazby a zatím si pěkně odpočinete. Zatím jen jednu otázku: "Vy jste teď někdy podle protokolu prohlašoval a rozšiřoval, že pátý pokus opozice o vyslovení nedůvěry už koaliční vláda, premiéra Petra Nečase, neustojí?" - "To prosím, vašnosti pane rado, ano." - "A nemýlíte se, pane Švejku?" - "To bych prosím nerad, vašnosti pane rado," odpověděl Švejk." - "No dobře, pane Švejku, ale řekněte mi, prosím, co tady potom bude?" zeptal se vyšetřující soudní rada smířlivě. "Velice lituji," ale v tomto směru sloužit nemohu, vašnosti pane rado" odpověděl Švejk zdvořile. "A nemíváte, pane Švejku, někdy nějaké záchvaty?" - "To prosím nemám, jen jednou málem byl by mne zachvátil nějakej automobil na Karlově náměstí, ale to už je řada let." Tím byl výslech ukončen, Švejk podal panu soudnímu radovi ruku, a vrátiv se do svého pokojíka, řekl ku svým sousedům ...
... "Tak mě budou kvůli té játrové paštice, kterou sežral Baloun nadporočíkovi Lukášovi, prohlížet i soudní lékaři." - "Já byl také už prohlíženej soudními lékaři," řekl jeden mladý muž, "to bylo tenkrát, když jsem se dostal kvůli kobercům před porotu. Uznali mne za slabomyslného, tak že už z toho musím mít prospěch na celej život." - "Já těm soudním lékařům nic nevěřím," poznamenal muž inteligentního vzezření. "Když jsem jednou padělal směnky, pro všechen případ chodil jsem na přednášky k profesorovi Heverochovi, a když mne chytili, simuloval jsem paralytika, právě tak, jak ho vyličoval profesor Heveroch. Kousl jsem jednoho soudního lékaře při komisi do nohy, vypil jsem inkoust z kalamáře a vydělal jsem se, s odpuštěním, pánové, před celou komisi do kouta. Ale za to, že jsem jednomu prokousl lýtko, uznali mne za úplně zdravého a byl jsem ztracen." - "Já se prohlídky těch pánů úplně nic nebojím," prohlásil Švejk, "když jsem sloužil na vojně, tak mne prohlížel jeden zvěrolékař a dopadlo to docela dobře." ...
... Pozor ...
... Národní bezpečnostní úřad ...
... Generální inspekce bezpečnostních sborů ...

... Z Českých Budějovic ...
... Do Bruck/Leitha ...
... Což je Most nad Litavou v Dolním Rakousku ...
... Svačina - játrová paštika ...
... Nadporučíka Lukáše ...
... Byla uložena v jeho cestovním zavazadle - v kufru ...
... Zabalena ve staniolu ...
... Konec ...
TOPlist
 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Motto: Když jsme se vyhrnuli ze školy, tak jsme moc křičeli a moc jsme utíkali, jenom Páta Karel kráčel k domovu slušně, jelikož je pitomec. Potom jsme stáli před bijákem a čekali, až příjdou lidi, a šel taky pan Lokvenc s manželkou a Bejval přistoupil k němu, dal slušné pozdravení a ptal se: "Prosím Vás pane Lokvenc, vysvobodil ten herec milovanou bytost ze spárů lupičů?" ale pan Lokvenc se příšerně zachechtal a neřekl nám nic!
Věci vlastní jsou ty, na které můžeme mít svým rozhodnutím, vůlí a svým jednánín vliv. Jsou však věci, které změnit nemůžeme. Nemůžeme změnit, zda bude zítra pršet nebo ne. To je věc cizí. Jsou na nás nezávislé i takové věci, jako je povaha druhého člověka. Rozhodnutí změnit něco na sobě je realizovatelné, rozhodnutí změnit něco u druhého lze uskutečnit u dětí, které vychováváme. Potvrdilo se nám, že jakou má kdo povahu v třetí až páté třídě základní školy, takovou povahu má i v dospělosti!
Strýček Jaroslaw je bratr naší matky Šárky, středoškolský profesor, rád si hraje se slovy, kterým podkládá jiný, matoucí, obrazný až provokativní význam. S vážnou tváří si vymýšlí nebo upravuje různé příběhy, které vypravuje tak přesvědčivě, že mu naše matka a tetičky - jeho sestry Dana a Jitka - někdy neuvěří a když potom praskne, že to je pravda, volají pohoršeně: "Ale Járo!". Strýček Jaroslaw je vdovec a z manželství má dvě, dnes již dospělé, děti. Žije s přítelkyní na venkově nedaleko Vídně. Mezi jeho záliby patří i péče o dům a obytnou část zahrady.
... Strýček Jaroslaw má rád Itálii a Středozemní moře. Tam jezdí nejraději ...
... Lze ho spatřit i v České republice ...
... Zejména na Moravě, ve Slezsku ...
... A v Praze ...
... Od 1. ledna 2012 jsou komentáře moderované ...
... Jediným důvodem opatření je vyloučit komentáře s obsahem obchodního charakteru ...
16. září 2009
Jaroslav a Šárka
Počítadlo od 3.3.2010