Pavel, Jurášek, Čestmír, Richard, Zdeněk. Kdo je kdo?

23. července 2010 v 20:42 | Jaroslaw Rohacek |  07/2010
a
Nový televizní seriál česko-slovensko ... rakouské televize.
a
Jurášek Benada a Zdenda Šmahel se smějí aneb plavaly po Dunaji hovna tri, luďia si mysleli, že sú to ondatri aneb muž, který nezahynul
a
Režie: Paolo Bottini
a
Příběhy televizního seriálu se odehrávají v letech 1889-1989.
aa
Díl I.
Návštěva z Ameriky u paní Šmídové.
Pracovní ukázka:
a
a
a
Inženýr Giorgio Bottini začal odpočítávat: "Pět, čtyři, tři, dva, jedna, teď!" a stroj se odpoutal od země. "Šárko, a co měl táta v tom palubním zavazadle?" zeptal se mě Jára zvědavě. "Služební materiály z obchodního jednání, osobní doklady, palubní letenku, lístek od zavazadla, klíče od bytu a propagační materiály zaměstnavatele," odpověděla jsem Járovi po pravdě. Abyste správně rozuměli: Můj bratr si ty události nemůže pamatovat: "Járo, my jsme babičku znát nemohli, nemůžeš vědět co se stalo, ještě než se táta s mamkou vzali. Ani já jsem nevěděla, že mám jméno i po babičce a nevíme nic ani o dárku k tátovým dvacátýmpátým narozeninám. "A ten kriminalista?" zeptal se Jára. "Járo, jistě by si kriminalista na tátu i na případ vzpomněl," sdělila jsem bratrovi. Táta se vůbec nemohl dostat k telefonu," řekla jsem Járovi. Nebylo mu umožněno se spojit se svým advokátem a bylo to přitom jeho základní právo zaručené mu ústavou a dalšími mezinárodními smlouvami, k dodržování kterých se stát zavázal a bylo to ještě horší, než by koho kdy vůbec napadlo! "A proč nám to, Šárko, nikdy nikdo neřekl?" zeptal se Jára překvapeně. "Járo to nevím, ale dobrá otázka. Zeptej se někdy někoho!" odpověděla jsem bráchovi po pravdě. Naštěstí měl táta velikou oporu v naší mamce a ve své rodině. Alespoň si táta nikdy nikomu nestěžoval. "Šárko," povídá Jára "táta měl ohromný smysl pro humor a to mu pomohlo!"
a
Proč to dělat složitě, když to jde jednoduše!
a
Ne! Ta Dáma Justice za nic nemůže!
a
Od konce devatenáctého století zachvátilo rakousko-uherskou monarchii nacionalistické a separatistické hnutí, které vyvrcholilo po kapitulaci (ukončení světové války dne 11. listopadu 1918) a donucené abdikaci císaře a krále Karla I. rozpadem státu a vznikem takzvaných nástupnických států: Rakouska, Maďarska, Jugoslávie, Československa a Polska. Části rakousko-uherského území získala rovněž Itálie a Rumunsko.
a
a
"Tak nám  zabili Martina Šmída," řekla posluhovačka panu Švejkovi druhého dne dopoledne. Švejk stižen rheumatismem si mazal právě kolena opodeldokem.  "Kerýho Martina Šmída, paní Müllerová?" otázal se Švejk, nepřestávaje si kolena masírovat. Já znám dva muže tohohle shodného jména i příjmení. Jednoho, ten je ... a potom znám ještě druhýho. To je osoba typu nebožtíka Bretschneidra, státního detektiva starého Rakouska, takových se potlouká i dnes velice mnoho. Neobyčejně se zajímají o to, co kdo mluví. Tohohle by nebyla žádná škoda zcela rozhodně." - "Ale, milostpane, toho studenta matematicko-fyzikální fakulty v Praze!" - "Ježíšmarjá," vykřikl Švejk, "to je strašný. A kde se mu to, studentovi, stalo?" - "Zabili ho na Ferdinandově třídě, milostpane. Kousek od řetězového mostu císaře Františka Josefa I. Včera večer.
a
 files.delfinek.webnode.cz
Udělal to prej nějakej provokatér od státní policie," dozvěděl se Schwejk od paní Müllerové. "Několikrát na něj vystřelil z rychle jedoucího automobilu, vědí?"
a
Pseudonym je krycí jméno nebo umělecká značka, pod kterou autor publikuje své autorské dílo nebo pod kterým člověk z jiného důvodu vystupuje v rámci komunikace s ostatními lidmi. Právo na pseudonym je jedno ze základních osobních práv - autor má právo rozhodnout zda a jakým způsobem má být autorství autora při zveřejnění uvedeno. Bez souhlasu autora není možné totožnost autora prozradit. Ten, kdo prozradí pseudonym autora, dopouští se porušení zákona.
a
Jiří Sosnar-Gazda
Jurášek
Knížka v Československu poprvé vyšla v roce 1951.
Hlavní hrdina: Jurášek Benada
aa
Jurášek
Český film z roku 1956
Režie: Miroslav Cikán
a
 Karel Hašler (vnuk Karla Hašlera) alias Jurášek Benada
a
  Karel Höger alias MUDr. Antonín Mrázek
a
Edmondo de Amicis
Cuore (Srdce)
 Knížka v Itálii poprvé vyšla v roce 1886.
Hlavní hrdina: Enrico Bottini
a
Jurášek Benada a Enrico Bottini jsou literární postavy.
a
Inženýr Giorgio Bottini je pseudonym.
a
Jiří Marek
Panoptikum starých kriminálních příběhů
Vydala: Mladá fronta Praha v roce 1968
Edice: Třináct
Vydání první
První kniha z třídílné série autora Jiřího Marka.
a
Jiří Marek
Panoptikum hříšných lidí
Druhá kniha z třídílné série autora Jiřího Marka.
Příběhy:
 Příběh z dovolené
Sluneční lázně
Zamilovaný strážmistr
Otec Goriot ze Záběhlic
Vražda v hotelu
Ve hře je dragoun
Pěnička a Paraplíčko
Únos
Jednací číslo smrti
Advokát a duchové
O dobrém srdci pana rady
V tom starém domě na Malé Straně
aa
Hříšní lidé Města pražského - třináctidílný TV seriál z roku 1968
Režie: Jiří Sequenst starší
a
Jaroslav Marvan alias rada Vacátko
Příběhy:
Přísaha
Malý a velký vrah
Lady Macbeth z Vinohrad
Otisky prstů
Černé rukavice
Případ lichého střevíce
Lodní uzel
Telegram z Neapole
Turecké náušnice
Kaprova smrt
Hra
Špion přijede v sedm
Svědomí
    Se stejným hereckým obsazením vzniklo v letech 1970-1972 pět dalších příběhů:
Pěnička a Paraplíčko (1970)
Partie krásného dragouna (1970)
Vražda v hotelu Excelsior (1971)
Smrt černého krále (1971)
Štědrý den pana rady Vacátka (1972)
a
Jiří Marek
Panoptikum Města pražského
Ilustroval Kamil Lhoták
Vydal Československý spisovatel v Praze roku 1979
Vydání první
Třetí kniha z třídílné série autora Jiřího Marka.
Příběhy:
Funus
Děvče od vody
Balada hokynářská
Pan rada v Paříži
Potkat anděla
Čaire, laková krabička na čaj
Letní přeháňka
Atentát na ministerského předsedu
aa
Panoptikum Města pražského - desetidílný TV seriál z roku 1986
Volné pokračování třináctidílného TV seriálu z roku 1968 -  Hříšní lidé Města pražského.
 Režie: Antonín Moskalyk
a
Jiří Adamíra alias policejní rada Korejs
a
Příčina a důsledek?
a
www.ceskehory.cz
Tady příběh začíná ...
a
www.mkrumlov.cz
... Tady příběh vrcholí ...
a
www.ckneon.cz
... Tady někde příběh končí.
a
 (staropražské písně pouliční, hospodské i jiné)
a
a
a
Byly letní prázdniny.
a
Babička a vnuk zazvonili na zvonek u branky vilky ...
a
... Otevřenými dveřmi z kuchyně, v prvním poschodí ...
a
... vyšla paní Šmídová na balkón, aby se podívala kdo přišel.
a
Paní Šmídové bylo už hodně přes devadesát, ale byla to vitální a velice komunikativní žena a právě v kuchyni zavařovala ovoce. Všude byly samé zavařovací sklenice a meruňky. "A jak žijete v Americe?" hned se ptala babičky. "Syn Martin už nežije. Zemřel náhle. Ráno na ulici, při cestě z domova do práce. Bylo mu dvaapadesát a byl profesorem na zdejším gymnáziu," dozvěděla se babička a její vnuk od paní Šmídové.
a
Když jejího syna babička naposledy viděla byl to ještě malý chlapec.
a
Bylo to 12. května na dálnici D1. Otec a syn ve voze vedli "rozhovor". Byl to otec, který ten výraz použil: "žabomyší války".
a
S tím nemohl syn nesouhlasit.
a
Pozor! Tohle byl klíčový okamžik!
a
 Syn otce ve voze oslovil ...
a
Ale vraťme se, prosím, zpět k našim jižním sousedům.
a
"Stalo se to již před léty," sdělil mi profesor, který se právě vrátil ...
a
... ze své zahraniční cesty ...
a
... a zastihl jsem ho v jeho pracovně.a
a
a
"Byl to Západní expres Paříž - Praha a parní lokomotiva vjížděla tehdy na viadukt," řekl mi.
a
"Poslední zvukovou signalizaci na železničním přejezdu před stanicí Brno-Chrlice inženýr Giorgio Bottini ještě slyšel. Vypadalo to jako viadukt mezi Kařezem a Cerhovicemi. Osobní vůz pod viadukt ...
a
... a parní lokomotiva na viadukt vjížděly současně. A teď jej oba muži, otec-vojenský pilot a syn, dobře viděli," dozvěděl jsem se od něho.
a
"Byl to Západní expres Paříž-Praha, vedený parní lokomotivou. Ve vlaku je ... ! Vracel se z Paříže z kongresu. Otec syna oslovil ... Oslovil ho tak, jako ho do jeho šestnácti let oslovovali jen tři osoby ... Spěšný vlak Brno-Jeseník vjížděl do stanice Holubice a zřejmě vjel na vyhýbku," dostalo se mi vysvětlení od profesora.
a
"Inženýr Giorgio Bottini se v kupé vlaku probudil a usmíval se. Byl to velice pěkný a živý sen. Bottini měl hřejivý pocit a cítil  se krátkým spánkem osvěžen," řekl mi vídeňský kriminální rada Wahl, ve vídeňské galérce přezdívaný krvavej Wahl, ve voze ...
a
530
"Že by inženýr Giorgio Bottini neznal hranice?" podivuje se pan inspektor Bouše. "Ba ne, pánové, to je jinak! Je to v té knize a je to ještě složitější!" odpověděl pan rada Vacátko."Já a vídeňský kriminální rada Wahl se známe, studovali jsme spolu ve Vídni. To je zcela jasné, ale ... Znáte doktora Mrázka?" zeptal se pan rada nečekaně. "A vy myslíte, pane rado, jako, že ...?" zeptal se pan Bouše velice opatrně. "To víte, že ...! Všichni se znali!" vykřikl pan rada Vacátko podrážděně. "I František hrabě Harrach znal Karla Hašlera! A ..." A pak se nadechl a již klidně pokračoval: "Pánové, je vidět, že jim to myslí. Z nich možná ještě jednou něco bude. Je vidět, že maj svý hlavy na přemejšlení a ne místo hlav kokosový vořechy!" dostalo se pánům inspektorům ze Čtyřky nečekaného uznání. "Víte, pánové, ono šlo v ten okamžik Bottinimu skutečně o všechno. Zřejmě by se na to ani jinak nikdy nepřišlo." Pan rada Vacátko už nemusel pánům inspektorům nic vysvětlovat. Pani inspektoři to okamžitě pochopili. Byla to Bottiniho pomsta: "Když vy takhle, tak já taky!" A protože již ani pan rada Vacátko nemohl případ ničím obohatit, tak v dobrém duševním rozpoložení, a že byl případ  šťastně uzavřen, řekl panu inspektorovi Boušemu: "Pane Bouše, dejte si na erár teď dvě, tři plzně, běžte domů a zabalte si pár věcí na cestu!" řekl. "Řekněme tak na čtrnáct dní cesty po Evropě," odhadl. "A platný cestovní doklad máte?" zeptal se.
a
"Však to erární kasa unese," slyšel pan inspektor Bouše ještě pana radu Vacátka.
a
"Šetřením rakouské policie bylo zjištěno," ...
a
... sdělil vídeňský kriminální rada Wahl dále, že ještě téhož ...
a
... dne 28. ledna přijel inženýr Giorgio Bottini a jeho malý syn Paolo spěšným vlakem Brno-hlavní nádraží - Jeseník do Vyškova na Moravě.
a
a
V restauraci Na Rychtě v Paskově se profesor ještě nesmál.
a
 Smál se až později ve voze. No, "smál"?  Podle toho jak se to vezme! Smál i "nesmál".
a
a
a
a
a
a
a
Pavel,  Jurášek, Čestmír, Richard, Zdeněk. Kdo je kdo?
a

Pavel = vypravěč
a
Jurášek = literární postava
a
 prespat.cz
Čestmír = Pavlův kamarád z práznin u babičky a dědečka, ze strany otce, v Žilině.
a
www.vzsmrekovica.sk
Pohled ze Smrekovice na horu Rakytov (1 567 metrů nad mořem)
Richard = Pavlův kamarád z prázdnin v dětském táboře, Ministerstva národní obrany Československé socialistické republiky, Smrekovica ve Velkém Fatře na Slovensku.
a
www.lipensko.org
Foto: Daniel Selucký
 Rybník Olšina
Zdeněk = Pavlův kamarád z prázdnin v dětském táboře, Ministerstva národní obrany Československé socialistické republiky, Olšina na Šumavě.
a
Příčina havárie letounu byla známá již v Moravském Krumlově.
a
Pilot letounu MIG 15 udělal vše co bylo v jeho silách, aby havárii letounu zabránil. Havárii se dalo zabránit jen pokud by se přišlo na technickou poruchu (jedinou příčinu havárie letounu a jedinou příčinu smrtelného úrazu pilota) včas a neprodleně by se řešilo její odstranění. Už skutečně nebylo v silách pilota řízení letounu zvládnout a havárii letounu zabránit (oficiální závěr znalců, kteří se příčinami a všemi okolnostmi vzniku havárie letounu zabývali).
a
Bylo to na první či druhý svátek vánoční:
a
Otec, matka a syn jeli po dálnici D1 na Moravu. Syn měl ve své duši pohodu, klid a mír. A právě v takovémhle svém duševním rozpoložení oslovil své rodiče: ... Jednalo se jen o věžičku hrusického kostelíku na shora uvedeném obrázku. Jen tak málo rodičům syna stačilo a syn byl rodiči "prohlášen" ve voze za "pitomce".
a
 Josef Lada - Rvačka v hospodě (obraz z roku 1943)
a
 "Josef Lada se narodil, žil a tvořil v jižních Čechách," byl názor rodičů syna.
a
Na boží přikázání a oba přálele, Josefa Ladu a Jaroslava Haška, syn vzpomněl si.
a
Ilustrace Josefa Lady jsou parádní, spisovatel Jaroslav Hašek je geniální a Josef Švejk je literární postava. Koukněte na obrázek tohohle malého kluka a velkého čtenáře! A to mu rodiče říkali, aby tu knihu nečetl!
a
Josef Švejk - literární postava. Geniální blb, který je nakonec chytřejší než všichni ostatní v jeho okolí.
a
1 + 1 = 2
a
www.zelpage.cz
Foto: Juraj Kováč
Dnes už to je všechno dávno jinak. EC do Prahy právě vyjíždí z nejnovější stanice regionální dopravy Wien-Praterstern (Nord).
a
cs.wikipedia.org
Nádraží Wien Südbahnhof (Vídeň-jižní nádraží) byla do 12. prosince 2009 největší  hlavová železniční stanice Rakouska. Nádraží leží v městské části Favoriten na jihovýchodě města.
a
cs.wikipedia.org
Dne 12. prosince 2009 byl na nádraží Wien-Südbahnhof ukončen provoz.
a
cs.wikipedia.org
V sousedství tohohle nádraží a na jeho místě se buduje nové nádraží Wien Hauptbahnhof (Hlavní nádraží). Fotografie je asi  z roku 1992. Nádraží by mělo být otevřeno v roce 2012.
a
3da7ea2e26_64028095_o2
 


Aktuální články

Reklama
Motto: Když jsme se vyhrnuli ze školy, tak jsme moc křičeli a moc jsme utíkali, jenom Páta Karel kráčel k domovu slušně, jelikož je pitomec. Potom jsme stáli před bijákem a čekali, až příjdou lidi, a šel taky pan Lokvenc s manželkou a Bejval přistoupil k němu, dal slušné pozdravení a ptal se: "Prosím Vás pane Lokvenc, vysvobodil ten herec milovanou bytost ze spárů lupičů?" ale pan Lokvenc se příšerně zachechtal a neřekl nám nic!
Věci vlastní jsou ty, na které můžeme mít svým rozhodnutím, vůlí a svým jednánín vliv. Jsou však věci, které změnit nemůžeme. Nemůžeme změnit, zda bude zítra pršet nebo ne. To je věc cizí. Jsou na nás nezávislé i takové věci, jako je povaha druhého člověka. Rozhodnutí změnit něco na sobě je realizovatelné, rozhodnutí změnit něco u druhého lze uskutečnit u dětí, které vychováváme. Potvrdilo se nám, že jakou má kdo povahu v třetí až páté třídě základní školy, takovou povahu má i v dospělosti!
Strýček Jaroslaw je bratr naší matky Šárky, středoškolský profesor, rád si hraje se slovy, kterým podkládá jiný, matoucí, obrazný až provokativní význam. S vážnou tváří si vymýšlí nebo upravuje různé příběhy, které vypravuje tak přesvědčivě, že mu naše matka a tetičky - jeho sestry Dana a Jitka - někdy neuvěří a když potom praskne, že to je pravda, volají pohoršeně: "Ale Járo!". Strýček Jaroslaw je vdovec a z manželství má dvě, dnes již dospělé, děti. Žije s přítelkyní na venkově nedaleko Vídně. Mezi jeho záliby patří i péče o dům a obytnou část zahrady.
... Strýček Jaroslaw má rád Itálii a Středozemní moře. Tam jezdí nejraději ...
... Lze ho spatřit i v České republice ...
... Zejména na Moravě, ve Slezsku ...
... A v Praze ...
... Od 1. ledna 2012 jsou komentáře moderované ...
... Jediným důvodem opatření je vyloučit komentáře s obsahem obchodního charakteru ...
16. září 2009
Jaroslav a Šárka
Počítadlo od 3.3.2010