SEX-TEST (veršovaný příspěvek k sexuologické mnemotechnice)

14. června 2010 v 6:28 | Jarda Roháček |  Sex-Test
a
Jára Cimrman je fiktivní postava univerzálního českého génia, vytvořená Jiřím Šebánkem a Zdeňkem Svěrákem. Na motivy jeho života a díla byla vytvořena podstatná část repertoáru Žižkovského divadla Járy Cimrmana, hry napsané jeho jménem a "vědecké" přednášky.
divadlo j8rz cimrmana
smoljak s kloboukem
smoljak jako chlapec
Ladislav Smoljak
(9.12.1931 Praha - 6.6.2010 Kladno)
Filmový i divadelní režisér, scénarista a herec. Úzce splolupracoval se Zdeňkem Svěrákem, se kterým psal pro Divadlo Járy Cimrmana hry o českém fiktivním géniovi Járovi Cimrmanovi. Ladislav Smoljak podlehl, v neděli ve tři hodiny ráno, v kladenské nemocnici dlouhodobé nemoci. "Bojoval statečně," řekl manažer divadla Járy Cimrmana Václav Kotek. "Je to jen pár hodin, co Láďa zemřel. Člověk si ještě ani neuvědomí, jaká ta ztráta je, ale vím, že veliká," řekl jeho dlouholetý přítel a spolupracovník Zdeněk Svěrák. Smoljak podle něj i přes velké bolesti do poslední chvíle vystupoval v divadle, naposled na konci května ve hře České nebe. "Sice jsme se dohodli, že České nebe bude poslední cimrmanovskou hrou, kterou spolu napíšeme, ale přeci jen jsme hodlali být na jevišti déle. On to vydržel - hrál skutečně do posledního dechu," řekl Svěrák a dodal: "Naposledy stál v Českém nebi na jevišti 27. května - a pak se tam sám odebral. Doufám, že tam bude. Byl to kluk nesmírně čestný, už za tu svou pracovitost si zaslouží, aby ho tam vzali." Smoljak měl podle Svěráka v poslední době dechové potíže, vynechával proto při představení seminář, ale hru samotnou si nikdy nenechal ujít. Když byl Svěrák za svým kolegou před několika dny naposledy v nemocnici, Smoljak mu řekl, že v poslední době zažil dvě velké radosti:
hokejisté Jágr
"Vítězství českého hokejového týmu na mistrovství světa v Německu ...
mapa volby 2010
a to, jak dopadly volby".
Zde byl v roce
Připusťme, že je to možné. Že ho tam mohl skutečně někdo spatřit.
lékař fakulta v Brně
www.piano-competition.com
Byl jsem tehdy se svojí přítelkyní na akci plzeňské konzervatoře. A tam jsem se s panem Ladislavem Smoljakem poprvé setkal. Pan Ladislav Smoljak tam tehdy dostal moc pěkný dárek od jedné posluchačky plzeňské konzervatoře. Sama ho vymyslela a nechala zhotovit. Byl to hudební nástroj, který by nevymyslel snad ani Jára Cimrman a byla tam tehdy ohromná legrace. Už nevím přesně kdy to bylo. Musel bych to hledat. Zeptejte se v Divadle Járy Cimrmana nebo pana Zdeňka Svěráka. Jistě bude vědět kde ten originální hudební nástroj je a možná vám ho i ukáže.
a
Mnemotechnika je souhrn způsobů a postupů, usnadňujících zapamatování umělých asociací, umělých spojení představ. Abychom si například zapamatovali poloměr zeměkoule 6378, spojíme si jej větou Šetři se osle, ve které jednotlivé slabiky napovídají cifry. Používá se čísel, veršů, rýmů, spojení se známým pořadím předmětů a podobně. Mnemotechnika nezdokonaluje paměť, pouze usnadňuje zapamatování. Mnemotechnika byla známa už ve starověku a podle mého názoru ji Jára Cimrman zřejmě zdokonalil ve vlaku v letech 1864 až 1881.
Rakousko-Uherská monarchie - mapa z roku 1911
Jára tehdy cestoval se svým synem, který mu v jeho úsilí vydatně vypomohl. Pokud by Jára svého syna neměl, nikdy by z jeho strany ke zdokonalení mnemotechniky v jeho rodné zemi nedošlo.
Na tomto místě stanul český velikán
Zde se přátelé, z Jindřichohradecké místní dráhy a.s. a přátelé z Divadla Járy Cimrmana nebo řečeno jinak přátelé Járy Cimrmana, zřejmě mýlí. Nebylo to v noci z 28. na 29. června. To vím zcela jistě. Svátek Petra a Pavla jsem tehdy neslavil.
Jára Cimrman cedule
www.radio.cz
Železniční zastávka Kaproun leží uprostřed lesů a patří mezi nejromantičtější u nás.
Jindř. Hradec lokálka
www.radio.cz
Dostanete se tam po úzkokolejce z Jindřichova Hradce.
Muselo to být v noci z 28. na 29. ledna v Kroměříži. Profesor měl tehdy padesátéšesté narozeniny. Příslušník Veřejné bezpečnosti (dnes opět zase policajt) by se po Járovi ještě rád sápal, ale bylo tam už mnoho nestranných svědků akademického vzdělání a tak si to nedovolil. A můj názor? Nemám totiž důvod nevěřit tomu co mi doktor Joseph Kleinstück tehdy řekl. A Petr? Ano je to ten kavárník. Ten přece bydlí ve stejném domě jako doktor Joseph Kleinstück a i Jára ho zná. "A Petře a měl si s ní něco?" ptal se ho jednou Jára v hospodě, která je v přízemí domu, ve kterém tehdy Petr a jeho sestra Vladimíra s rodiči žili a před domem je zahrádka. Petr řekl že ne. Pak již spolu hovořili o zcela jiných věcech a na dudáka a Strakonice se úplně vykašlali. Petr to ale potvrdil. V té rodině bývalo vždycky temno. Potvrdil tak dřívější názor středoškoského profesora z Brna, který, ještě než se středoškolským profesorem stal, tak učil na základní škole. Znal dobře tu rodinu. A odkud Jára toho středoškolského profesora znal? No přece z Brna-Husovic. A když Jára tehdy z té restaurace odcházel, hovořil ještě s panem vedoucím. Jára a pan vedoucí té restaurace se znali mnoho let osobně. U výčepního pultu zrovna tehdy byl i ten šašek počmáranej s tím svým kámošem. A ten jeho kámoš? Zrovna do sebe obracel panáka, když Jára odcházel na nádraží. A Maruna v kuchyni? To byla přece kuchařka zdejší restaurace, vařila opravdu výborně. Byla to nová přítelkyně Pepka Kramáře, spolupracovníka Járy Cimrmana a doktora Josepha Kleinstücka. Pepek Kramář si nosil její jídlo i do práce. Maruna totiž vařila i doma. Vařila doma pro Pepka i jeho spolupracovníky v zaměstnání. Většinou bývali na dvacetčtyřhodinové službě tři. Vaření byla její veliká záliba. Velice ji to bavilo a byla do Pepka blázen, tak proč by neuvařila taky jeden či dva obědy, navíc a při jednom, i pro jeho kámoše v práci. Však to taky Pepkovi kámoši uměli ocenit. Později se Pepek a Maruna vzali a odstěhovali na venkov do rodinného domku.
Mohyla míru
Do obce, jak je ta známá Mohyla míru. Jára Pepka potkal naposledy v autobuse jedoucího na lince z Brna do Prace. Ano, tam s ním onoho dne hovořil naposledy. Jára tehdy jel ke svým příbuzným. Říká se, že s Pepkem hovořil ještě večer v kobylnické šlapanické či jiné hospodě. Takhle prý se v autobuse smluvili. Není to pravda. Ti dva se již toho dne nešešli. Pepkovi do toho tehdy něco vlezlo a tak se omluvil a k jejich setkání toho večera již nedošlo. A odkud Jára znal advokáta JUDr. Jaroslava Brože? No přece z advokátní poradny ve Vyškově. Tam JUDr. Jaroslav Brož začínal. Byl to Járův první právní zástupce u soudu. Později přešel do Brna, do advokátní poradny na Divadelní ulici. Sešli se prý toho dne v deset hodin dopoledne. To ale nevím tak zcela jistě. Musel by to potvrdit doktor Joseph Kleinstück, ten s Járou tehdy až do čtrnácti hodin byl. Vím jen tolik: Podle doktora Josepha Kleinstücka šel Jára onoho dne za advokátem, který ho zastupoval v jeho právní věci u Městského soudu v Brně, v předchozím roce. Bohužel svého právního zástupce v advokátní poradně v Brně, na Divadelní ulici, již nezastihl. Zcela nečekaně se s doktorem Josephem Kleinstückem zdrželi ráno po šesté hodině v práci. Brano tehdy dveře zavřelo samo. Jeho právní zástupce advokát JUDr. Karel Rujbr byl ale v Blansku. Járova právní věc byla tehdy přidělena soudkyni JUDr. Marcele Komárkové. Výsledek byl pro Járu tehdy rovněž výtečný. Jak taky jinak. Jára opět zvítězil. Jára si toho všiml již tehdy. Ta paní předsedkyně Městského soudu v Brně byla již tehdy krasavice. Opravdu, moc pěkná mladá žena (fakticky). Jak Járu znám, je to všechno pravda. Jára má všechno podloženo důkazy a všechno lze i dnes ověřit a prokázat. Mladý Jára-syn se směje. "Běžte všichni už do  ... a dejte mému tátovi už pokoj!" slyším ho "Járo nech toho a chovej se slušně!" kárá svého syna otec, v kupé vlaku, srdečně. A už jen pro úplnost dodejme, že brano zavřelo dveře, dne 28. ledna 1981 krátce po šesté hodině ranní, samo.
imperátor kupé
technet.idnes.cz
V tom přichází korunní princ Rudolf a zve Járu na panáka do Excelsioru.
imperátor jídelní vůz
technet.idnes.cz
Zůstáváme s mladým Cimrmanem v kupé salonního vlaku sami a můžeme si v klidu promluvit. Teprve nyní a po mnoha letech se to od jeho syna dovídám: "Otec," říká mi mladý Jára "už na zdokonalování mnemotechniky pracoval při své cestě ve vlaku jedoucího z Košic do  Prahy. Tehdy byl do práce zabrán natolik, že ve Valašském Meziříčí nevystoupil," sděluje mi tento. "Byla to ta pohlednice," dovídám se od něho v zápětí. A co na té pohlednici bylo? ptám se mladého Cimrmana. V zápětí se tu ohromující zprávu dovídám a žasnu! Skutečně! Je to neskutečné! Oni se znali? nemohu tomu uvěřit. No tohle Jára Cimrman-senior vykládat nikomu nemohl. Ještě by měl oplétačky s československými úřady. Zřejmě by ho i zavřeli, až by zčernal! Tomuhle by se smál i Jaroslav Hašek a je to zcela jisté. Bylo by to tam! Bylo by to v jeho knize! Světoznámý spisovatel by na to zřejmě hned přišel. Jára nechtěl nikoho do věci zatahovat. Chtěl jen hovořit s advokátem Karlem Rujbrem nebo Jaroslavem Brožem nebo popřípadě jiným advokátem, měl na to právo. Chtěl nakonec hovořit i s mužem, který tehdy vstoupil do kanceláře. Krátce na to, když Jarda ten protokol, ve věci vsetínského případu, podepsal. Tehdy to bylo ale v pořádku. A odkud znal ten muž jeho matku? ptám se zvědavě. On ji neznal a nikdy ji neviděl, dostalo se mi odpovědi. Byl to jen vysoce postavený kriminalista a vyšetřoval jen ty nejtěžší kriminální zločiny. Vyšetřoval vraždy, sebevraždy a tak podobně! Ani s tímhle mužem Járovi nebylo umožněno hovořit, dozvěděl jsem se tehdy. Jára se nemohl dostat vůbec k telefonu a nebylo mu umožněno si zavolat. Více vám k tomu může sdělit jen profesor Jaroslaw Rohacek. Jen na něm záleží, které informace zveřejní. Jen na něm záleží jak se rozhodne. Ale pozor některé osoby dosud žijí a on nemůže nikoho ohrozit. Jinak je to prý už jen minulost a legrace. Byla to absurdní doba a je to absurdní příběh, bylo mi sděleno. Řeknu vám, že to bylo úplně jinak než se to tehdy vyprávělo. Ten člověk v inkriminované době sám nebyl. Byl jen sám když ty hrůzy prožíval. A nemohl o tom ani s nikým mluvit. On se s tím světověznámým spisovatelem nesrovnává ani v nejmenším. Ale je to tak, jak to ten spisovatel říká: "Když jsem se vrátil z lágru a vyprávěl lidem, co se tam dělo, nikdo mi nevěřil. Shovívaně mě hladili po hlavě a říkali: "Chudák se pominul". Pochopil jsem, že vyprávět se o těch zvěrstvech nedá. Zkusil jsem to napsat ..."
česká vlajka pohybů. obr.
Moje mnemotechnická pomůcka na dobu kdy jsem byl ještě ...
Kluk s klackem a koníkem
malý chlapec: "Cihlu na vajíčko dát nemohu, ale vajíčko na cihlu ano!" Je to mnemotechnická pomůcka, jak si zapamatovat, že červené pole, při takto vyvěšené vlaječce, musí být vždy dole.
česká vlajka schiziofrenie
Moje mnemotechnická pomůcka z pozdější doby - vzpomínka na moji rodnou zemi při mé první cestě do nesocialistického státu, respektive do kapitalistické ciziny.
česká vlajka cikáni
I tahle vlaječka je stažena z internetu. Jak taky jinak. Přece si ji nebudu malovat. Vlaječka žádný můj názor nevyjadřuje. Je zde uvedena jen pro legraci.
Kluk s klackem a koníkem
Říká se, že Jára Cimrman žádného syna neměl. Měl prý jen dceru. Není to pravda. Jára Cimrman měl synů několik. A byli mu prý i hodně podobní! Dokonce se prý stalo, že mu prý i někteří řekli: "Járo, tebe bych bral za tátu!" Nevím jak to bylo, ale musím připustit, že Jára Cimrman některým věcem rozuměl velice dobře. Ano, v tom to bylo. Říkalo se rovněž, že Jára Cimrman nic moc nikomu nevyprávěl, spíše jen mlčky naslouchal a jen tu a tam se na něco zeptal, aby si něco upřesnil, nic nehodnotil, natož aby radil něco někomu, spíše dával najevo, že chápe a rozumí, a pak vše shrnul v brilantní závěry, které vyjádřil pak většinou jednou větou. Byly to prý mnohdy velice komplikované případy, ale Jára Cimrman to jádro složitého problému vystihle ve svém závěru skutečně precizně. A pak? A pak už byla jen pohoda a všemu se prý už jen on a ti jeho synové smáli! A ti jeho synové se k němu hlásili i po letech, když ho někde potkali. Jára Cimrman prý ale nedělal nic zvláštního. Vracel jen to, co jiní udělali pro něho! Většinou to prý byli lidé akademického vzdělání a Járou Cimrmanem, a nejen jím, velice respektované a uznávané autority.
knížky tři na sobě

Z jedné z knih Járy Cimrmana oblíbeného autora:

asi lékařská fakulta ještě znovu
commons.wikimedia.org/
Lékařská fakulta Masarykovy univerzity v Brně
kniha

SEX-TEST

(veršovaný příspěvek k sexuologické mnemotechnice)

Kapitola z knihy:

Na lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně vyšlo v roce 1945 na farmakologickém ústavě dílko, z něhož se mi dosud udržely v paměti tyto verše:
Kdybys vzal
Medinal
jeden gram
tak bys spal
krucinál
jako trám
(Šlo o upozornění na maximální denní dávku léku.)
Nebo:
Deset gramů Filix - mas
tasemnici zlomí vaz.
(Filix - mas je kapraď samec.)
V té době nás jeden asistent na biologii učil takzvané biogenní prvky pomocí nepříliš krasoduché věty "PS, COHN KCa", za ní následoval shluk dalších značek prvků, které mohly znít jako fyziologicky explodující citoslovce.
Uvedené mnemotechnické výtvory ležely dlouho na dně mého duchovna a posloužily časem jako podnět pro vytrvalou leč přece jen přerušovanou práci na SEX-TESTu. SEX-TEST plnil v psychiatrickém a sexuologickém prostředí několikerou roli: jako test odborné informovanosti a intelektuální pohotovosti účastníků, jako příprava na atestaci ze sexuologie a psychiatrie (bohužel jen neoficiální) a ne na posledním místě jako součást společenské zábavy.
V současné době obsahuje SEX-TEST téměř stovku čtyřverší nobo dvojverší, která svým obrazem nebo obsahem napovídají některou sexuální poruchu nebo úchylku či nezvyklou orientaci.
Protože žijeme v epoše bujení sexu v dobrém i špatném, neuškodí snad akademické i širší veřejnosti, když si stručnou, živou a snad i poetickou formou něco ze sexuologie osvojí nebo osvěží. Nyní je k tomu příležitost. Předlistopadové období nepřálo mnohým tvůrčím činům, SEX-TEST byl rozmnožován pokoutně a nad autorem a jeho spolupracovníky se vznášelo nebezpečí z obvinění, že odváděním pozornosti k lascivním slovním hříčkám oslabuje budovatelské úsilí pracující inteligence.
Odvolávat se na Komenského Schola ludus by autorovi sotva pomohlo. Na druhé straně je nutno objektivně uznat, že v SEX-TESTu nalezli zalíbení také někteří méně zkostnatělí podporovatelé padlého režimu.
Dovolte tedy, vážené čtenářky a čtenáři, abych se s vámi podělil o výsledky úsilí, jemuž jsem se věnoval názazově obvykle v tlačenici v městských hromadných prostředcích, kde se nedalo číst ani dýchat a kde cestující bývá i nedobrovolně vystaven sexuálním podnětům.

Tím se dostáváme k prvnímu tématu, jímž je

FROTÉRSTVÍ

1. verze - moravská lidová:
Nad
tření
v tramvaji
snad
není
šohaji.
2. verze - suše popisná:
Uchýlený
cestující
loví ženy
v tlačenici.
3. verze - reklama dopravního podniku
Přelidněný
tram i bus
zajistí vám
orgasmus.

Hromadná městská doprava nás přesune do městských zákoutí, sadů, příměstských lesíků
Internáty zdravotních sester
www.fnbrno.cz
Internát zdravotních sester Brno-Bohunice
a do okolí dívčích i smíšených internátů i kolejí, kde se velmi dobře daří.

EXHIBICIONISMU

Co to trčí
z toho smrčí?
Schovej orgán,
jde sem orgán! (označení policisty z doby totality)
V posledních dvou verších nejde naprosto o formální neobratnost, ale o takzvaný absolutní rým podle slavného Járy Cimrmana.
Abychom však neupadli do jednotvárnosti pohlavních úchylek, přejděme do běžnější a populaci bližší oblasti funkčních sexuálních poruch. Současně se zde uplatní testová metoda nedokončené sloky:
Slyšte, pane
kondolenci
k nečekané
.....
 Proto každý Čech a Moravoslezan je díky vzorům Máchy, Vrchlického, Bezruče, národního umělce Nezvala a desítek za ním pokulhávajících zasouložilých umělců, jakož i nositele Nóblceny Jaroslava Seiferta, latentním básníkem, nebude snad činit potíže dopplnění čtvrtého verše slovem "impotenci".
Ani dámy nejsou útlumu sexu ušetřeny jak ukazuje

FRIGIDITA

Schovej, milý hochu
pohlaví,
mě to ani trochu
nebaví.
Nebo:
Když to žena už
dělá s nechutí,
tak jí slušný muž
k tomu nenutí.
Možno použít ve zdravotní výchově jako výzvu k mužské ohleduplnosti.
Další sloka má charakter opakovací, sleduje, co pozorný čtenář z četby pochytil:
Když ne milá
aspoň renta,
ukojila
.....
Potenci sexuální v tomto případě nahrazuje potence sociální, tj. schopnost vybojovat invalidní důchod i na neobvyklou indikaci.
Další opakování, prosím:
Z večera tu
vítá ženy
orgán z šatů
vytažený.
K tomu se sluší dodat, že exhibicionisti přes svoje nápadné až šokující chování nejsou překvapeným ženám v naprosté většině případů fyzicky nebezpeční, i když člověk, teda žena, nikdy není ...
A nyní k dalším tématům:

ZOOFILIE

a) Kynofilie feminní nouzová:
Kdepak jsi dnes,
cikáne černý,
jen ten můj pes
zůstal mi věrný.
b) Kynofilie maskulinní jarní:
V měsíci
máji
chtěl psici
Má ji.
c) Kynofilie maskulinní (inzerátová):
Koupím fenu,
neboť ženu
neseženu.
d) Ornitologie:
Osa-
mělá
paní
kosa
měla
k hraní.

Symbolika ptáka oplodňuje od nepaměti lidovou poezii. Po formální stránce patří první dva verše (osa - mělá) mezi tvůrčí výboje mnou založené logotomie (prosím nezaměňovat s lobotomií, operací mozku!) Jde o dělení slov kvůli bohatšímu prorýmování veršové struktury. Autorovi byly vzorem verše v Lidových novinách, otištěné za první republiky, které si jeho vnímavá pubertální duše vštípila do paměti:
Ochutnavši zavaře-
ninu, výskla bujaře.
Logotomie bohužel zapadla, tímto však dochází k pokusu o její resustitaci.
Nabídla své tělo
žena,
nechtěla být přelo-
žena.

FETiŠISMUS

a) Přízemní:
Líbám, ženo,
botu
s vůní tvého
potu.
b) Poetický:
Nesu Vám paní,
prvosenku, prosil bych za ni
podprsenku.
Mapa turistická do bílovic
Jára Cimrman má i vnučku Jaroslavu, která žije snad někde v téhle oblasti ...
nemocnice Bohunice
... a narodila se ve Fakultní nemocnici v Brně!
Imperátor před odjezdem
 technet.idnes.cz
Císařský vlak Majestic Imperator vyjel z Prahy a ve Vyškově na Moravě měl Jára způsobit několikaminutové zpoždění tohohle vlaku. Vzhledem k  tomu, že hodina jízdy císařského vlaku stojí dvěstě tisíc korun, byla pokuta třicet korun, kterou Jára nakonec zaplatil, pakatel.
Korunní princ Rudolf portrét 170
www.jersin.info
"Ale to je lapálie," prohlásil korunní princ Rudolf před nádražní budovou. Napište strvzenku a já těch třicet korun za Járu zaplatím, pane přednosto," řekl korunní princ Rudolf přednostovi železniční stanice ve Vyškově na Moravě.
Vyškov mapka
Jára Cimrman však nedal jinak a zaplatil tu pokutu  nakonec sám. Ale až o více než dva měsíce později poštovní poukázkou. Ne, že by neměl hotovost u sebe. To ne! Měl peněz dost. Asi devět set korun. A tehdy to byla veliká hotovost. Takové peníze běžně nenosili lidé při sobě. Jen pro porovnání: pivo stálo 1,70 Kčs (desítka), 2,80 Kčs (dvanáctka) a 4,40 Kčs Pilsner Urquell (čepovaná). Lahvová myslím byla levnější. Smažený sýr v hospodě i s přílohou a oblohou pak přišel asi na 7,20 Kčs a za nájem dvoupokojového bytu první kategorie platil Jára 108,00 Kčs měsíčně. To jen pro představu jaké byly tehdy cenové relace. Korunní princ Rudolf mu to pak ale bohatě vynahradil tak, že to Jára ani nečekal. Jára pak už vůbec nic neplatil. Za třicet korun si tak pořídil čtrnáctidenní cestu po Evropě a setkal se s mnoha zajímavými lidmi. V tom zmatku, který tehdy v kanceláři pana výpravčího na nádraží ve Vyškově na Moravě nastal, si Jára zapomněl aktovku. Jára měl tehdy dvě příruční zavazadla při sobě. Vyzvedl si ji rovněž o více než dva měsíce později. Byla ve skříni pana výpravčího Kudrny. Jára ji otevřel a bylo tam všechno. Ale pozor! Nic důležitého tam nebylo! Jára, když do kanceláře na nádraží vstoupil, tak si tu aktovku položil na zem po levé ruce u umývadla. Jára si ještě všiml, že umývadlo bylo celé od krve. Až pak mu pan výpravčí Kudrna nabídl židli. V okamžiku kdy si Jára na židli sedal a žádný útok již neočekával, do něho ten člověk strčil oběma rukama takovým hrubým způsobem, že Jára přeletěl před židli po zádech a praštil se hlavou o skříň. Zřejmě v tomhle okamžiku mohl špičkou obuvi nějak zavadit o jeho dolní končetinu. Nebudu dále popisovat, co se onoho dne od rána šesti hodin již dělo a co se dělo v přecházejícím období. Řeknu jen, že dle zjištění znalců nemusel Jára přežít. Pokud by se tak skutečně stalo a Jára nepřežil, věřte tomu! Nikdo by se zřejmě  objektivní příčinu úmrtí nedozvěděl (fakticky). A ta příčina? Ta je zcela jiná a není tam žádná příčinná souvislost s přechozí činností dopoledne onoho dne, až do odjezdu vlaku. Jen to tak mělo vypadat! Pokud by tomu tak skutečně bylo, tak jak to bylo ze zcela pochopitelných důvodů oficiálně prezentováno, věřte tomu! Jára by tu nabídku od korunního prince Rudolfa nikdy nedostal.
Francouzské území na Žuráni
Foto: Jiří Nedorost
 cs.wikipedia.org
Vrchol kopce Žuráně (286 metrů nad mořem) - území Francie v České republice ...
mapa Brno Vyškov
... odtud řídil francouzský císař Napoleon Bonaparte dne 2. prosince 1805 bitvu "Tří císařů".
a
Kraj ve kterém se pohyboval mladý Jára Cimrman.
a
 1/5
73d9c66678_66024382_o2
a
 


Aktuální články

Reklama
Motto: Když jsme se vyhrnuli ze školy, tak jsme moc křičeli a moc jsme utíkali, jenom Páta Karel kráčel k domovu slušně, jelikož je pitomec. Potom jsme stáli před bijákem a čekali, až příjdou lidi, a šel taky pan Lokvenc s manželkou a Bejval přistoupil k němu, dal slušné pozdravení a ptal se: "Prosím Vás pane Lokvenc, vysvobodil ten herec milovanou bytost ze spárů lupičů?" ale pan Lokvenc se příšerně zachechtal a neřekl nám nic!
Věci vlastní jsou ty, na které můžeme mít svým rozhodnutím, vůlí a svým jednánín vliv. Jsou však věci, které změnit nemůžeme. Nemůžeme změnit, zda bude zítra pršet nebo ne. To je věc cizí. Jsou na nás nezávislé i takové věci, jako je povaha druhého člověka. Rozhodnutí změnit něco na sobě je realizovatelné, rozhodnutí změnit něco u druhého lze uskutečnit u dětí, které vychováváme. Potvrdilo se nám, že jakou má kdo povahu v třetí až páté třídě základní školy, takovou povahu má i v dospělosti!
Strýček Jaroslaw je bratr naší matky Šárky, středoškolský profesor, rád si hraje se slovy, kterým podkládá jiný, matoucí, obrazný až provokativní význam. S vážnou tváří si vymýšlí nebo upravuje různé příběhy, které vypravuje tak přesvědčivě, že mu naše matka a tetičky - jeho sestry Dana a Jitka - někdy neuvěří a když potom praskne, že to je pravda, volají pohoršeně: "Ale Járo!". Strýček Jaroslaw je vdovec a z manželství má dvě, dnes již dospělé, děti. Žije s přítelkyní na venkově nedaleko Vídně. Mezi jeho záliby patří i péče o dům a obytnou část zahrady.
... Strýček Jaroslaw má rád Itálii a Středozemní moře. Tam jezdí nejraději ...
... Lze ho spatřit i v České republice ...
... Zejména na Moravě, ve Slezsku ...
... A v Praze ...
... Od 1. ledna 2012 jsou komentáře moderované ...
... Jediným důvodem opatření je vyloučit komentáře s obsahem obchodního charakteru ...
16. září 2009
Jaroslav a Šárka
Počítadlo od 3.3.2010