Věštecké sny

27. dubna 2010 v 12:26 | Pavel Kovář, Miroslav Plzák, Jarda Roháček |  04/2010
a
Měl jsem pacienta s věšteckými sny. Takže pozor - nesmíme odmítat všechny psychotronické jevy jako naprostý nesmysl.
Přebral jsem ho od pana profesora Vondráčka. Když odcházel do důchodu, kladl mi na srdce, abych se tomu pacientovi věnoval, protože něco takového se nevidí ...
a
Ostravští policisté prověřují okolnosti smrti muže, k němuž došlo ve středu 27. ledna 2010  před osmou hodinou večer na železniční trati mezi zastávkami Ostrava-Svinov a Ostrava-Vítkovice. Pětapadesátiletému strojvedoucímu osobního motorového vlaku náhle vběhl před hnací vozidlo vlaku, zpoza pilíře železničního mostu přes řeku Odru muž. Po střetu s vlakem muž utrpěl mnohačetná těžká zranění neslučitelná se životem. K objasnění všech okolností události byly zahájeny úkony trestního řízení pro blíže nespecifikovaný zločin hlavy I trestního zákoníku (trestné činy proti životu a zdraví). Dosud zjištěné skutečnosti nasvědčují verzi sebevraždy.
Poprvé se tomu pánovi zdálo, že jeho kolega spadne pod vlak a ono se to splnilo přesně tak, jak celá příhoda proběhla ve snu.
a
Podruhé se mu zdálo, že zemře jeho neteř.
a
Za pana profesora Vondráčka měl dva vyplněné sny.
a
Prof. MUDr. Vladimír Vondráček, DrSc.
(23.2.1895 Praha - 10.5.1978 Praha)
Přední český psychiatr. Je autorem asi dvěstědvacetipěti studií a knih, z nichž zřejmě nejznámější je jeho práce Fantastické a magické z hlediska psychiatrie, za pozornost stojí také jeho třídílné Paměti.
Z jeho myšlenek:
1) Jak sportuji? Já příliš nesportuji. Mým jediným sportem jsou takové smutné procházky. Proč smutné? Protože se jdu vždy projít na pohřeb některého ze svých přátel, kteří pravidelně sportovali, nebo je jedu navštívit do nemocnice, kde leží s nohou v sádře.
2) Veselý večer je prospěšnější než tuba léků na uklidnění.
3) Padesátka je věk, kdy se člověk v poměrném mládí dožívá úctyhodného stáří.
4) Zkoušel jsem lék na nejlevnějším pokusném zvířeti, totiž na sobě.
5) Duše neexistuje. Ptá-li se někdo, kam odchází duše po smrti, ptá se jako ten, kdo se táže, kam odchází plamen, když svíce zhasne.
6) Co si přeji k narozeninám? K narozeninám je ustáleným zvykem přáti si především zdraví. Já si však myslím, že je lepší být mírně churav a šťasten, než být zdráv a nešťasten.
7) Proč jsem se dožil takového věku? Protože jsem byl stále nemocný. Všichni mí přátelé, kteří byli stále zdraví, jsou už mrtví.
8) Práce je krásná věc, nesmí se však státi výhradním účelem života.
9) Lázně? Nejsem natolik zdráv, abych mohl absolvovat celý lázeňský režim.
a
www.pravo-medicina.sk
Vědecká pitva
Pan profesor ani celé konsilium nedokázali však vůbec tohoto muže odiagnostikovat. Takže zůstalo vše u toho, že "trpí věšteckými sny", což je pojem užívaný v psychiatrii už dlouho.
Přišel za mnou zcela zoufalý, když zahynul jeho kolega pod koly vlaku, aniž se kdy vysvětlilo, jestli šlo o sebevraždu či nešťastnou náhodu. Tohle jeho sen neobjasňoval. To ve snu neviděl. Tehdy jsem mu řekl, aby příště přišel ihned, jakmile bude mít podobně tragický věštecký sen. I když jsem vůbec nevěděl, co bych s ním dělal. Za nějaký čas se dostavil a vyprávěl o neteři. Zdálo se mu, že zemře na zhoubnou nemoc, o které ona zatím neví ... Neměla ji a byla zdráva. Mezi snem a tragédií na kolejích byl interval asi tři neděle. U neteře uplynulo od snu k jejímu skonu šest týdnů! Přišel na kliniku po její smrti ve velmi těžké depresi. Nemělo smysl pátrat, jestli jde o reaktivní nebo endogenní depresi. Tohle je svízelná situace, příčinou mohla být porucha nějakého biochemismu mozkových aminů. Máme tendenci vykládat si podobné věci newtonovsky, to jest na základě lineární kausality, tedy příčinnosti. Proto se tento asi padesátiletý muž, který za panem profesorem Vondráčkem chodil už od svých dvaceti let, obával snů o své ženě a dětech. Šlo tedy o jasnou depresi, léčili jsme ho lékem, kterému jsem zvlášť důvěřoval - prothiadenem. Věděl, že si ho může vzít, začne-li na něho nemoc doléhat. Jenomže přece jen asi šlo o endogenní, tedy uvnitř vznikající depresi, takže strach ze snů o smrti nejbližších narůstal, až vše vyřešil tím, že se oběsil ...
a
Odkazy:
a
Pavel Kovář  -  MUDr. Plzák se zpovídá
Slavní a slavné psychiatrické případy 1950-1989
Vydalo nakladatelství EXIT, P. O. BOX 298, 111 21  Praha, I. vydání, 1993


3da7ea2e26_64028095_o2
TOPlist
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Motto: Když jsme se vyhrnuli ze školy, tak jsme moc křičeli a moc jsme utíkali, jenom Páta Karel kráčel k domovu slušně, jelikož je pitomec. Potom jsme stáli před bijákem a čekali, až příjdou lidi, a šel taky pan Lokvenc s manželkou a Bejval přistoupil k němu, dal slušné pozdravení a ptal se: "Prosím Vás pane Lokvenc, vysvobodil ten herec milovanou bytost ze spárů lupičů?" ale pan Lokvenc se příšerně zachechtal a neřekl nám nic!
Věci vlastní jsou ty, na které můžeme mít svým rozhodnutím, vůlí a svým jednánín vliv. Jsou však věci, které změnit nemůžeme. Nemůžeme změnit, zda bude zítra pršet nebo ne. To je věc cizí. Jsou na nás nezávislé i takové věci, jako je povaha druhého člověka. Rozhodnutí změnit něco na sobě je realizovatelné, rozhodnutí změnit něco u druhého lze uskutečnit u dětí, které vychováváme. Potvrdilo se nám, že jakou má kdo povahu v třetí až páté třídě základní školy, takovou povahu má i v dospělosti!
Strýček Jaroslaw je bratr naší matky Šárky, středoškolský profesor, rád si hraje se slovy, kterým podkládá jiný, matoucí, obrazný až provokativní význam. S vážnou tváří si vymýšlí nebo upravuje různé příběhy, které vypravuje tak přesvědčivě, že mu naše matka a tetičky - jeho sestry Dana a Jitka - někdy neuvěří a když potom praskne, že to je pravda, volají pohoršeně: "Ale Járo!". Strýček Jaroslaw je vdovec a z manželství má dvě, dnes již dospělé, děti. Žije s přítelkyní na venkově nedaleko Vídně. Mezi jeho záliby patří i péče o dům a obytnou část zahrady.
... Strýček Jaroslaw má rád Itálii a Středozemní moře. Tam jezdí nejraději ...
... Lze ho spatřit i v České republice ...
... Zejména na Moravě, ve Slezsku ...
... A v Praze ...
... Od 1. ledna 2012 jsou komentáře moderované ...
... Jediným důvodem opatření je vyloučit komentáře s obsahem obchodního charakteru ...
16. září 2009
Jaroslav a Šárka
Počítadlo od 3.3.2010