Příhoda s občanským průkazem

10. března 2010 v 18:48 | Jindra |  03/2010
0cfbde356a_66466377_o2
Byl to můj druhý občanský průkaz a jeho platnost končila 15. května desátého roku jeho platnosti. Šel jsem tehdy na Okresní správu Veřejné bezpečnosti, či jak se ten úřad tehdy jmenoval, v místě trvalého bydliště nechat si dobu platnosti prodloužit, popřípadě si nechat vystavit nový občanský průkaz. K prodloužení platnosti nedošlo a k vystavení nového jsem potřeboval fotografie. U místního fotografa jsem se dověděl, že k fotografování na občanský průkaz musím přijít ve společenském obleku a s kravatou. "Polibte mi už všichni prdel," řek' jsem si tehdy a vykašlal se na průkaz. V onom desátém roce platnosti svého občanského průkazu jsem již žádné nepříjemnosti s neplatným průkazem neměl, respektive nikdo si platnosti, či neplatnosti průkazu nevšiml. Počátkem následujícího kalendářního roku jsem se pak potřeboval přechodně ubytovat v hotelovém domě v jiném městě. Abych dostal tehdy klíč od pokoje musel jsem jít na zdejší Okresní správu Veřejné bezpečnosti, či jak se ten úřad tehdy jmenoval, a dát záležitost s platností občanského průkazu do pořádku. Aniž by se příslušník Veřejné bezpečnosti v hodnosti kapitána mým občanským průkazem nějak zvlášť zabýval prodloužil mi jej zřejmě o deset roků, protože ještě 15. června osmého roku od prodloužení jeho platnosti jsem tenhle platný občanský průkaz měl a tehdy jsem jej ztratil, respektive byl mi odcizen.
01bc13a1af_61638588_o2

A co tím, touhle příhodou, "básník" chtěl vlastně říci?

Jen to, že 15. června má jeho syn narozeniny a že i v onom městě-rodišti nechvalně známého rodáka byli i čestní a slušní lidé, ale byli zde i zcela konkrétní pitomci s kterými se nedalo mluvit vůbec o ničem. Nemám již dávno potřebu se k těmto osobám vyjadřovat.
Velmi rád například z tohoto města vzpomínám i na pana primáře Chmelíka. Pardon, ten z tohoto města nebyl.
a
Na své pracoviště ve vyškovské nemocnici dojížděl z Kroměříže. A rád vzpomínám z tohoto města i na pana Kudrnu. Toho znám od dětství. Vlastně ani ten z tohoto města nebyl. A nebyl ani z Kojetína. Jel jen do Brna, okolo Kojetína.
Vystřihovací betlém Fanulky Šestákové
a
A rovněž rád z tohoto města vzpomínám i na pana Bruna? Pardon, ten také z tohoto města nebyl a nebyl ani z Kroměříže a nebyl ani z Kojetína. Byl z města jižně od Brna.
"Rodný domek" Klementa Gottwalda ve Vyškově-Dědicích.
a
"Rodný domek," pro který už brzy nebude mít Muzeum Vyškovska využití, tak zřejmě skončí v rukou soukromníka. Město, které o stavení nejdřív projevilo zájem, nenašlo v rezervách peníze. Muzeum Vyškovska ho teď proto nabízí k volnému prodeji.

A pak to nekupte!

Pikantní na celé situaci je ale zjištění historiků, že první komunistický prezident se v tomto domě zřejmě vůbec nenarodil. Původně moderní dům komunisté až po smrti Gottwalda přestavěli na malebnou chaloupku a její obyvatele nuceně vystěhovali. Domek pak zaplnili falešnými rekvizitami. Dodnes však není jisté, kde Klementa jeho matka, místní chudá zemědělská dělnice Marie Gottwaldová, ve skutečnosti porodila. Údajně v nedalekých Hošticích. Sám Gottwald se jako nemanželské dítě ke svému původu nikdy nevyjádřil, do údajně rodných Dědic se za dobu své vlády nikdy nevrátil.
a
Já jsem pana Klementa neznal. Vím jen, že pan Klement se měl nejprve vyučit truhlářem ve Vídni, později prý měl v úmyslu kroutit v Československu lidem krky a pak znám i jeho další životní příběh, až do jeho smrti i po ní. Je ale možné, že jiní lidé pana Klementa znali ještě lépe. Vyloučit se to zcela nedá. Já mám o panu Klementovi jen zprostředkované informace. Jedno je však již nyní zcela jisté. Pan Bruno znal pana Gustáva a pan Gustáv znal pana Bruna. "Znali" se dobře. No, znali? Spíše lze říci, že pan Bruno pana Gustáva ve Vídni nerad "viděl". No, viděl? Spíše lze říci, že pan Bruno pana Gustáva moc často ve Vídni nespatřil. Ano! Takhle to lze vyjádřit asi nejvystižněji! A oba, pan Bruno i pan Gustáv, pak znali i pana Klementa. A všichni tři: pan Bruno, pan Gustáv a pan Klement pak znali i obchodního příručího, vídeňana pana Ottu, rodáka z obce nedaleko Dědic, údajného rodiště pana Klementa.
Co například dále ještě vím! Vím, že pan Bruno, jezdil do Brna a nebylo to okolo Kojetína. A vím, že znám pány: inženýra Klementa a inženýra Gottwalda.
d2d5755d34_64028362_o2
Co nevím?
Příběhy Petra Šabacha zatím neznám!
0cfbde356a_66466377_o2
Svůj druhý občanský průkaz jsem měl osmnáct roků a jeden měsíc. Přesně!
Pamatoval mnoho událostí.
WC bum bába
Zdroj: http://zivot-smich.wz.cz/
Nabízený domek je, mimo jiné, napojen i na místní kanalizaci!
0cfbde356a_66466377_o2
Muž, který můj občanský průkaz tehdy naposledy kontroloval mi ho již nikdy nevrátil. Byla to jen náhoda! Když jsem šel nahlásit ztrátu na tehdejší obvodní oddělení Veřejné bezpečnosti, a seděl na lavici na chodbě, vyslechl jsem tento rozhovor, respektive slyšel jsem z kanceláře hlasy: Jeden příslušník Veřejné bezpečnosti řekl svému kolegovi: "Pozor na něho, ať z tebe neudělá vola!" a jeho kolega se ho zeptal: "Na koho?" A pak jsem uslyšel své jméno. Nakonec jsme se ale domluvili a do protokolu jsem uvedl, že mi byl občanský průkaz zřejmě odcizen v tramvaji. Měl jsem jej mít položený v tašce s nákupem. Úplně nahoře. Nebylo to ode mne prozíravé, to jsem sám uznal. Za těchto okolností mi mohl být občanský průkaz snadno odcizen. Poradil mi to ale tehdy muž, který se mnou protokol o ztrátě občanského průkazu sepisoval. Od té doby jsem tohoto muže, příslušníka tehdejší Veřejné bezpečnosti, považoval za slušného člověka. Bylo mi jasné, že tento muž za ztrátu mého občanského průkazu nemůže.
Kotlelečák směje se
Nevím dodnes kdo to byl, kdo mne tehdy kontroloval a občanský průkaz již nikdy nevrátil, respektive mi jej odcizil. No, vyprávějte o tom tehdy někomu! Naštěstí jsem měl okolo sebe lidi, kteří mi věřili: "Je to docela možné. Vyloučit se to zcela nedá." Pro mne bylo důležité tehdy jen jedno. Že to byla pravda!
100 kčs KG
Sto korun československých - provedení Klement Gottwald
Autor: A. Brumovský
Barva: zelená
Platnost: od 1. října 1989 do 31.12.1990
0cfbde356a_66466377_o2
Platnost bankovky vypovídá o mnohém!
a
cs.wikipedia.org
Limuzína automobilky Škoda, vyrobená speciálně pro potřeby prvního "dělnického" prezidenta Klementa Gottwalda.
3da7ea2e26_64028095_o2
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Motto: Když jsme se vyhrnuli ze školy, tak jsme moc křičeli a moc jsme utíkali, jenom Páta Karel kráčel k domovu slušně, jelikož je pitomec. Potom jsme stáli před bijákem a čekali, až příjdou lidi, a šel taky pan Lokvenc s manželkou a Bejval přistoupil k němu, dal slušné pozdravení a ptal se: "Prosím Vás pane Lokvenc, vysvobodil ten herec milovanou bytost ze spárů lupičů?" ale pan Lokvenc se příšerně zachechtal a neřekl nám nic!
Věci vlastní jsou ty, na které můžeme mít svým rozhodnutím, vůlí a svým jednánín vliv. Jsou však věci, které změnit nemůžeme. Nemůžeme změnit, zda bude zítra pršet nebo ne. To je věc cizí. Jsou na nás nezávislé i takové věci, jako je povaha druhého člověka. Rozhodnutí změnit něco na sobě je realizovatelné, rozhodnutí změnit něco u druhého lze uskutečnit u dětí, které vychováváme. Potvrdilo se nám, že jakou má kdo povahu v třetí až páté třídě základní školy, takovou povahu má i v dospělosti!
Strýček Jaroslaw je bratr naší matky Šárky, středoškolský profesor, rád si hraje se slovy, kterým podkládá jiný, matoucí, obrazný až provokativní význam. S vážnou tváří si vymýšlí nebo upravuje různé příběhy, které vypravuje tak přesvědčivě, že mu naše matka a tetičky - jeho sestry Dana a Jitka - někdy neuvěří a když potom praskne, že to je pravda, volají pohoršeně: "Ale Járo!". Strýček Jaroslaw je vdovec a z manželství má dvě, dnes již dospělé, děti. Žije s přítelkyní na venkově nedaleko Vídně. Mezi jeho záliby patří i péče o dům a obytnou část zahrady.
... Strýček Jaroslaw má rád Itálii a Středozemní moře. Tam jezdí nejraději ...
... Lze ho spatřit i v České republice ...
... Zejména na Moravě, ve Slezsku ...
... A v Praze ...
... Od 1. ledna 2012 jsou komentáře moderované ...
... Jediným důvodem opatření je vyloučit komentáře s obsahem obchodního charakteru ...
16. září 2009
Jaroslav a Šárka
Počítadlo od 3.3.2010