Radek Coufal, táta týraných kluků z Kuřimi: "Svázaného Ondru pořád vidím!"

15. ledna 2010 v 14:07 | František Kočka |  01/2010
20100115 - 1
biologický otec synů Ondřeje Coufala (nar. 10.9.1999) a Jakuba Mauera (nar. 6.10.1997)
20100115 - 2

Středa 13. ledna 2010

20100115 - 3

Synové Ondřej Coufal a Jakub Mauer z takzvané kuřimské kauzy jsou doma u svého biologického otce Radka Coufala

20100115 - 4 a 8
Bratry Ondřeje Coufala a Jakuba Mauera z takzvané kuřimské kauzy bude vychovávat jejich biologický otec Radek Coufal.
20100115 - 5
Rozhodl o tom v ve středu dne 13. ledna 2010 brněnský krajský soud. Zároveň nad jejich výchovou zavedl dohled, protože oba chlapci potřebují psychologickou péči. Dosud byli desetiletý Ondřej a dvanáctiletý Jakub, které týraly jejich matka a teta, v azylovém centru Klokánek v Brně-Líšni. "Obrovská radost, že po těch letech budou kluci doma. A budeme vést normální rodinný život," raduje se otec Ondřeje a Jakuba.
20100115 - 6
Otec musel o své syny tvrdě bojovat. Nejprve je chtěli do péče i prarodiče, ti ale nakonec svůj požadavek stáhli. Předloni zase soud rozhodl, že chlapci ještě musí zůstat v Klokánku a otec musí dokázat, že se o ně dokáže postarat. "Kluci se těšili k tátovi. Rozhodnutí svěřit je otci je naprosto v pořádku. Oni byli tři týdny u otce a týden u nás a bylo vidět, že se k tatínkovi těší, na že Klokánek už pro ně není to pravé," říká Zuzana Blažková, vedoucí brněnského Klokánku. Ondřej a Jakub jsou v Klokánku už skoro 3 roky. Policie je tam přivezla v květnu 2007 poté, co mladšího z chlapců našla v komoře domu jejich matky v Kuřimi u Brna. Později vyšlo najevo, že skupina lidí krutě týrala i Jakuba. Za týrání chlapců dostali jejich matka a teta, sourozenci Škrlovi, Hana Bašová a Jan Turek tresty vězení od pěti do deseti let. V době, kdy byli hoši týráni, je matka od otce zcela izolovala. S mužem se předtím rozešla, a tak neměl ponětí, co se s dětmi děje. U soudního procesu pak opakovaně prohlásil, že jej to šokovalo. Syny v centru Klokánek pravidelně navštěvoval. Museli si na něj zase zvyknout - zpočátku je bral jen na procházky, postupně s nimi ale trávil více času a v poslední době jsou již tři týdny u otce a týden v Klokánku. Podle vedoucí centra Zuzany Blažkové soudní znalec navrhl v prosinci 2008, aby se otestovalo, jak si děti na otce zvyknou. Chlapci s tím neměli žádné potíže. Jejich psychický stav se podle odborníků výrazně zlepšil. Chodí do školy a na pobyt u otce se těší. Podle psychologů se ale budou hoši, jimž je nyní deset a 12 let, vyrovnávat s následky týrání celý život. Proto soud rozhodl navíc o dohledu. Pravidelně budou do domácnosti Ondřeje a Jakuba chodit kontroly.
20100115 - 7

Vývoj kauzy brutálního týrání nezletilých chlapců z Kuřimi u Brna

7. května 2007

Policie našla v Kuřimi u Brna v komoře rodinného domu svázaného nahého sedmiletého chlapce. V domě byla i údajná třináctiletá dívka Anna.

9. května 2007

Policie matku zadržela, soud ji vzal do vazby a policie ji obvinila i z týrání druhého syna.

10. května 2007

Soud svěřil domnělou Annu a chlapce do péče dětského centra Klokánek. Údajná Anna krátce nato utekla, policie po ní vyhlásila pátrání. Později vyšlo najevo, že za dívku se vydávala Barbora Škrlová (narozena 1974). Opatrovnický soud ji původně jako údajného nalezence svěřil do péče matky chlapců.

25. května 2007

Soud vzal do vazby tetu dětí, která byla rovněž obviněna z týrání chlapců. Žena předtím vedla brněnské centrum pro děti a mládež Paprsek.

20. června 2007

Policie obvinila z týrání i bývalou pracovnici Paprsku Hanu Bašovou a v září téhož roku i bratra Škrlové Jana a jeho známého Jana Turka.

4. září 2007

Soud odročil jednání o svěření obou bratrů do péče. O výchovu dětí usiloval jejich otec a také prarodiče z matčiny strany. Otec se s matkou dětí rozvedl v roce 2006.

4. prosince 2007

Brněnský soud rozhodl, že otec dětí smí své syny navštěvovat v centru Klokánek. Do té doby měl s nimi kontakt zakázaný.

8. ledna 2008

Škrlovou zadrželi v Norsku, kde se vydávala za chlapce Adama. Po převozu do ČR skončila ve vazbě.

4. února 2008

Policie obvinila z týrání jednoho z chlapců i Barboru Škrlovou.

21. dubna 2008

Státní zástupci obžalovali z týrání všech šest už dříve obviněných lidí.

7. červen 2008

Příští týden začne proces s aktéry kuřimské kauzy, ženami, které týraly malého Ondřeje a Jakuba. Exmanžela Kláry Mauerové Radka Coufala (40) ale soudy nezajímají. Krom jediného. Toho, který bude rozhodovat o jeho synech Ondřejovi a Jakubovi. Chce je totiž získat do péče a podřídil tomu celý život. Chytá se pořídit si nový byt a našel si zaměstnání s pružnou pracovní dobou.

Rozhovor s otcem Radkem Coufalem:

20100115 - 4 a 8

Vídáte se se svými syny?

"Ano, chodím za nimi do Klokánku jednou týdně na dvě hodiny a každou první sobotu v měsíci na celé dopoledne."

Ptají se někdy na mámu?

"Ne. Zatím se ještě nikdy nechtěli bavit o mámě, tetě, ani o tom, co se stalo v Kuřimi. Já se tomu rozhovoru nevyhýbám, ale zároveň ho nechci nijak vyvolat. Až se rozhodnou promluvit sami, budeme si o tom povídat. Ale sám se jich ptát nebudu."

V jaké fázi je nyní váš boj o Jakuba a Ondru?

"Zatím se vypracovávají znalecké posudky, jak na kluky, tak na mě. A také na Mauerovy, rodiče Kláry a Kateřiny."

Babička s dědou také usilují o svěření svých vnuků do péče?

"Ano. Já ale doufám, že se jim to nepovede. Nechci, aby se s nimi kluci stýkali. Navíc jsou to nejspíš oni, kdo platí právníky Kláře a Kateřině. Jeden z nich třeba zpochybňoval znalecké posudky a věrohodnost výpovědí kluků. Chápu, že Mauerovi brání své dcery, ale teď by měli být na prvním místě Jakub a Ondra."

Věříte jim, že o týrání nic nevěděli?

"Nejsem o tom přesvědčený."

Vaše bývalá manželka v rozhovor pro časopis Týden mluví o tom, proč klukům ubližovala. Četl jste ho?

"Nečetl. Mám ho doma, ale zatím jsem ho neotevřel. Nemám na to nervy." Klára Mauerová v něm tvrdí, že chlapce týrala, protože ji ovládala její sestra Kateřina… "Vím, že jsou případy, kdy lidé dají sektě celý majetek, vzdají se pohodlí, odejdou od rodiny… Ale to, co udělala Klára svým vlastním dětem… To se nedá nijak vysvětlit."

Byla vaše exmanželka snadno ovlivnitelná?

"V době, kdy jsme spolu žili, jsem nic takového nepozoroval. Nebyla ani nábožensky založená."

Ondřej má vaše příjmení, Jakub se jmenuje Mauer. Proč?

"Jakub se také jmenoval Coufal, ale pak za mnou jednou přišla exmanželka, že se Jakubovi ve škole kvůli jménu smějí a chce se přejmenovat. Jakub tvrdil, že je to jeho nápad. Jak to bylo doopravdy, nevím… Přistoupil jsem na to. Teď Jakuba asi budu chtít přejmenovat zpátky."

Vybavujete si tu chvíli, kdy jste se dozvěděl o tom, co se v domě v Kuřimi dělo?

"To byl strašný šok. Kluci se mi opravdu nikdy nezmínili, že se s nimi děje něco divného. Ty záběry svázaného Ondry v komoře, které byly v televizi, mám pořád před očima."

Můžete bývalé ženě někdy odpustit?

"Nevím. Odpustit… Asi ne. Navíc nejde ani tak o mě. Jde o to, jak se s tím poperou kluci. Těch ať se jednou máma zeptá, jestli jí odpustí."

17. června 2008

Začalo veřejné projednávání u Krajského soudu v Brně. Matka se k týrání synů přiznala, byla prý však zmanipulována. S léčbou Anny (Škrlové) a výchovou synů jí prý pomáhal instrukcemi tajemný "doktor". Vyšetřování ale ukázalo, že pokyny přicházely od tety dětí. Zbylí obžalovaní vinu popřeli. Škrlová řekla, že byla týrána stejně jako chlapci.

Dokument:

Obžaloba vznesená v takzvané kuřimské kauze státní zástupkyní - doslovné znění.

Z týrání se zpovídají Klára Mauerová, matka Jakuba a Ondřeje, její sestra Kateřina, Barbora Škrlová, její bratr Jan, Hana Bašová a Jan Turek.

Státní zástupkyně krajského státního zastupitelství v Brně podává obžalobu na obviněné: Kláru Mauerovou, narozenou 30.1. 1977, trvale bytem Krásného 51, bez pracovního poměru, Kateřinu Mauerovou, narozenou 7.8. 1973, trvale bytem Došlíkova 46, naposledy zaměstnanou jako pedagog v DDM Junior v Brně, Hanu Bašovou, narozenou 17. 3. 1980, trvale bytem Čádkova 30, bez pracovního poměru, Jana Turka, narozeného 10. 10. 1976, trvale bytem Vrchlického sad-Brno, soukromého podnikatele, Jana Škrlu, narozeného 29. 11. 1982, Brno, Drobného 8, studenta Vysoké školy Brno a Barboru Škrlovou, narozenou 20. 7. 1974, trvale bytem Meruňková 2, bez pracovního poměru, že společně v přesně nezjištěné době od počátku letních prázdnin roku 2006 do 7. 5. 2007 na různých místech v Brně, dále v Kuřimi a Veverské Bítýšce po předchozí domluvě v úmyslu působit na zdraví a city nezletilého Ondřeje Coufala, nar. 10. 9. 1999 a nezletilého Jakuba Mauera nar. 6. 10. 1997 s cílem přetrhnout základní vztahy v rámci rodiny a vytvořit člověka se zlomenou vůlí, necitlivého k bolesti a násilí, který by se podřídil jakýmkoliv příkazům autority, opakovaně ve více případech tyto chlapce, kteří žili ve společné domácnosti se svou matkou obviněnou Klárou Mauerovou, a na jejichž výchově se další obvinění podílejí z pověření obviněné Kláry Mauerové, buď z titulu příbuzenského vztahu a nebo jako pedagogové jimi navštěvovaných zájmových kroužků, nepřiměřeně fyzicky a psychicky týrali, a to tím, že je surově bili, zraňovali, mučili, ponižovali a omezovali a dále je po delší dobu drželi spát v uzavřených místnostech a klecích, v různých objektech, často svázané nebo připoutané k pevné přepážce, bez možnosti základní hygieny, volného přístupu k pitné vodě, sociálnímu kontaktu s okolím, a to následujícím způsobem: Obviněná Klára Mauerová v měsíci červenec a srpen 2006 v Brně na ulici Krásného 51, opakovaně bezdůvodně každý den bila své nezletilé děti Ondřeje Coufala a Jakuba Mauera rukou, vařečkou, řemenem a kovovou přezkou a rukou po zadku a zádech, nechávala je po delší dobu klečet a zavírala je v šatníku a na záchod, kde je rovněž nechávala spát na zemi na karimatce a takto jim zabraňovala ve styku s ostatními členy rodiny a kamarády. Obviněná Klára Mauerová, Kateřina Mauerová, Jan Škrla, Jan Turek, Barbora Škrlová a Hana Bašová ve druhé polovině měsíce srpna 2006 v obci Veverská Bítýška, na ulici Tišnovská 67, v objektu chaty majitelky Milady Koronkovové, kterou měli v užívání manželé Tesařovi, držely obviněné Klára Mauerová a Kateřina Mauerová nezletilé děti Ondřeje Coufala a Jakuba Mauera celodenně zavřené v psích klecích, které vypůjčil obviněný Jan Turek a na chatu přivezla obviněná Kateřina Mauerová spolu s lavory a rákoskami. V těchto mohli oba nezletilí ležet pouze skrčení, klečet s ohnutými lokty opřenými o zem, nosili jim do klecí jídlo, přičemž chlapci v kleci museli vykonávat i potřebu do mís, zakazovaly jim pod hrozbou fyzických trestů komunikovat, večer a v noci je opakovaně po dobu i několika hodin obviněná Klára Mauerová bila páskem a rákoskou po zádech, škrábala je vidličkou, pálila cigaretou, strkala chlapcům hlavy do lavoru s vodou, zatímco jim obviněná Kateřina Mauerová držela ruce, aby se nebránili. A při tomto jednání obviněné Klára a Kateřina Mauerovy svazovaly provazy a švihadly, zavazovaly jim oči páskami z prostěradel, nutily je v krátkém časovém limitu učit se vulgární texty, a když nezletilí úkol nezvládli, bily je páskem nebo rákoskou do různých míst na těle. Dále obviněná Klára Mauerová nutila nezletilého Ondřeje, aby se sám pálil cigaretou a bil bambusovou tyčí a aby bil řemenem po zádech svého bratra Jakuba a dále se musel nezletilý Ondřej sám řezat nožem, který mu dala, nechala nezletilého Jakuba předstírat před bratrem, že je mrtvý, poté, co mu měl nezletilý Ondřej dát údajně otrávenou vodu a za tímto účelem vyhrabala mělkou jámu, kde Jakubovi přikázala ležet a předstírat, že je mrtvý a obviněná Kateřina Mauerová posypala podlahu moukou a nutila nezletilého Ondřeje stát po delší dobu bez pohnutí na místě tak, aby nebyly na zemi šlápoty. Obviněná Barbora Škrlová v jednom případě týrala nezletilého Ondřeje tím způsobem, že poté, co ho vytáhla z úkrytu za truhlou, kam se schoval, povalila ho na zem, opakovaně mu ponořovala hlavu do lavoru naplněného vodou, až se nezletilý Ondřej topil, protože nemohl dýchat a napil se vody a v tomto jednání přes jeho odpor pokračovala až do chvíle, než se z lavoru vylila voda a poté ho zavřela do skříně. Dále učila obviněnou Kláru Mauerovou vázat uzly k poutání rukou nezletilých dětí a před obviněnou Klárou Mauerovou lživě obviňovala nezletilého Ondřeje z toho, že jí fyzicky ubližuje, přestože věděla, že po každém takovém obvinění bude nezletilý Ondřej tvrdě fyzicky potrestán. Ve druhé části pobytu na chatě, kdy obviněná Klára Mauerová měla dle instrukcí psaných Kateřinou Mauerovou chlapce pálit, řezat a nezletilému Ondřeji vyříznout ze zadečku kus masa, kerý měl sníst, což obviněná nezvládla, proto na pokyn obviněné Kateřiny Maurerové přijeli na předmětnou chatu obvinění Jan Turek a Jan Škrla s tím, že již byli obviněnou Kateřinou Mauerovou instruováni, jakým způsobem mají završit týrání a mučení dětí a tito poté, co obviněná Klára Mauerová odvedla chlapce do komory, nacházející se za kuchyní chaty, kde jim zavázala oči pásky natrhanými z prostěradel, a předala je obviněným Janu Škrlovi a Janu Turkovi s tím, že je požádala o pomoc při převýchově chlapců a dopředu jim za ni poděkovala, tito nasadili chlapcům na hlavy plastové pytle, které poškození přilepili ke krku izolepou, svázali je a nahé je bili do různých částí těla, řezali blíže nespecifikovaným řezným nástrojem po zádech, pálili je v tříslech a na jiných částech těla, hrubě jim nadávali, ponižovali a poté vyřezali kousek tkáně z pravé hýždě nezletilého Ondřeje a poraněné místo překryli rozsáhlou spáleninou, přičemž křik a nářek poškozených v průběhu děje tlumili přelepením úst lepící páskou, kdy při tomto jednání drželi chlapce za přirození, kdy tomuto trýznění v komoře byla přítomna i obviněná Hana Bašová, která na chatu přijela společně s Janem Turkem a Janem Škrlou a její úloha při týrání poškozených spočívala v tom, že tvořila tzv. publikum a vyluzovala různé zvuky a hlasy s cílem vyvolat u chlapců dojem přítomnosti více lidí u jejich týrání a tím zvýšit jejich strach a hrůzu z toho, co se děje. Po ukončení trýznění předali zraněné chlapce ležící na zemi a v šoku obviněným Kláře a Kateřině Mauerovým, kdy obviněná Klára Mauerová poté vyhrožovala chlapcům, že nesmějí nikomu nic říci o dění na chatě, jinak že se tam vrátí a v jejich týrání bude pokračováno. Dále obvinění Hana Bašová, Kateřina Mauerová a Jan Škrla nejméně od měsíce srpna 2006 do 7. 5. 2007 v případě nezletilého Jakuba Mauera a do měsíce listopadu 2006 v případě nezletilého Ondřeje Coufala v Brně v DDM Junior, v odloučeném pracovišti Tuháčkova 39, kde pracovali jako vedoucí kroužků, dlouhodobě zavírali odděleně do různých místností předmětného objektu nezletilé Ondřeje Coufala a Jakuba Mauera, na jejichž výchově a péči se v té době podíleli, kde je proti jejich vůli drželi zamčené bez možnosti volně z místnosti odejít, přestože věděli, že děti mají být v té době u jejich matky, a to jak přes den, v případě nezletilého Jakuba i v době, kdy měl být ve škole a pokud šel Jakub do školy, až ke třídě ho přiváděla obviněná Hana Bašová a po vyučování zase odváděla, přičemž mu obvinění vyhrožovali, že nesmí ve škole nic říci o zavírání a potom se mu nic nestane, tak i v noci, kdy nezletilí museli spát na zemi, potřebu vykonávali do kbelíku, do místnosti jim střídavě nosili jídlo, umývat se mohli pouze v lavoru, v místnosti byly děti ponechány samy bez dozoru, neměly žádné hračky ani kontakty s rodinou či okolím, pouze učení a obviněná Hana Bašová je v několika případech opakovaně bila do obličeje, svazovala jim ruce tak, že je lepila přes hřbet ruky izolepou ke stolu, kdy je tímto způsobem nutila přes den sedět u stolku. Obviněná Klára Mauerová a Kateřina Mauerová nejméně od poloviny měsíce prosince 2006 do 7.5.2007 v Kuřimi v domě č. 1403 na ulici Dušínova držely celodenně zavřeného nezletilého Ondřeje Coufala v uzamčené, nevětrané místnosti pod schody domu bez oken, o půdorysu 1x2 metry, vybavené pouze regálovou policí bez možnosti pohybu, izolovaného od rodiny a kamarádů, spal na kartonu z krabice nebo jen na holé betonové podlaze, kde se musel i učit, potřebu vykonával do kbelíku bez možnosti pravidelné hygieny, kdy mu dávali nepravidelně jíst a pít, nutili ho jíst jídlo z podlahy, obviněná Klára Mauerová ho opakovaně trestala tím, že ho nahého svazovala lepící páskou či provázkem na rukou a nohou k regálu, přičemž v místnosti zůstával bez dozoru, načež zde byl dne 7. 5. 2007 21:30 h. nalezen policií za asistence hasičů, kteří museli přes odpor obou obviněných dveře komory násilím otevřít, jak leží na břiše ve výkalech, zvratcích a ve tmě bez přikrývky, nahý, svázaný do kozelce, kdy měl ruce spoutané za zády, přelepené lepící páskou, spoutané skrčené nohy a ruce spoutané k sobě, kdy byl následně převezen sanitkou do nemocnice, kdy v důsledku zvratu popsaných jednání nezletilý Ondřej Coufal utrpěl zranění a to jizvy různé dlouhé na zádech, bocích, končetinách, okrouhlé větší plošné jizvy v oblasti levé hýždě a vnitřní plochy pravého stehna do 1,5 cm a rozsáhlou plošnou jizvu se zvrásnělým povrchem v oblasti pravé hýždě o ploše 7x4,5 cm a nezletilý Jakub Mauer, také jizvy na různých částech těla, okrouhlé větší plošné jizvy v oblasti břicha a na přední ploše levého stehna do 1,5 cm a v oblasti zadku čerstvé škrábance, kdy ze soudně lékařského hlediska se jednalo o popáleniny II. stupně, s dobou hojení minimálně dva týdny a v případě rozsáhlé jizvy u Ondřeje Coufala v oblasti pravé hýždě o popáleniny III. stupně s dobou hojení několik měsíců, jednalo se o zranění bolestivá, která v případě menších poranění způsobených cigaretou omezovala poškozené v obvyklém způsobu života po dobu 14 dní a v případě zranění na pravé hýždi nezletilého Ondřeje po dobu čtyř týdnů se známkami hnisavého zánětu a s vystupňováním bolesti až k hranici snesitelnosti. V důsledku psychického strádání, jež mělo charakter mučivých útrap, došlo u poškozených k disharmonickému vývoji osobnosti, ke vzniku a rozvoji posttraumatické stresové poruchy, která se u nich projevila poruchami nálady, navazování sociálních vztahů, emoční labilitou, fobiemi, poruchami spánku a koncentrace, vývojovým regresem, pocitem viny, samoty, izolace a opuštění, kdy se jedná o celoživotní omezení v obvyklém způsobu života, došlo u nich k závažnému narušení psychického vývoje a k rozvoji psychosociální deprivace s trvalými následky a nezletilí budou vyžadovat dlouhodobou nebo dokonce celoživotní psychoterapeutickou a pedopsychiatrickou péči. Obviněná Kateřina Mauerová sama, dne 26. 3. 2007 u Městského soudu v Brně, Moravské náměstí 2, jako svědkyně po řádném poučení o svých právech a povinnostech ve věci vedené pod č. jednacím 82NC98/2006 při jednání o návrhu Kláry Mauerové, aby nezletilému dítěti ženského pohlaví bylo určeno datum narození, jméno, příjmení a aby byla ustanovena poručníkem dítěte Klára Mauerová, uvedla, že dítě ženského pohlaví vídávala u své babičky Antonie Drcmanové ve Vsetíně od r. 1997 nebo 1998, babička o dítě pečovala a říkala mu Anička, o totožnosti, původu dítěte se babička blíže nevyjadřovala a od r. 2003, kdy prodělala mozkovou příhodu, začala o dítě pečovat Klára Mauerová, přestože si byla vědoma skutečnosti, že nic z toho se nezakládá na pravdě a na základě její svědecké výpovědi poté městský soud v Brně rozsudkem ze dne 26. 3. 2007 rozhodl o tom, že nezletilému dítěti ženského pohlaví se určuje datum narození 2. 12. 1993, toto dítě ponese křestní jméno Anna, příjmení Mauerová a poručníkem nezletilé Anny se ustanovuje Klára Mauerová, přičemž poručník je povinen o dítěti podávat soudu zprávy o výkonu poručnické péče, přičemž toto její tvrzení bylo vyvráceno jako lživé a to důkazy zajištěnými v trestní věci vedené na Policii ČR, Správa jihomoravského kraje pod č. j. 406 a 407/ TČ-0-2007. Tedy obviněná Klára Mauerová týrala osobu, která byla v její péči a spáchala uvedený čin zvlášť surovým způsobem a pokračovala v páchání takového činu po delší dobu. Dále jiného zbavila osobní svobody a způsobila uvedeným činem těžkou újmu na zdraví. Obviněná Kateřina Mauerová týrala osobu, která byla v její péči a spáchala uvedený čin zvlášť surovým způsobem a pokračovala v páchání takového činu po delší dobu. Dále jiného zbavila osobní svobody a způsobila uvedeným činem těžkou újmu na zdraví. A konečně jako svědek před soudem uvedla nepravdu o okolnosti, která má podstatný význam pro rozhodnutí. Obviněná Hana Bašová týrala osobu, která byla v její péči a spáchala uvedený čin zvlášť surovým způsobem a pokračovala v páchání takového činu po delší dobu. Dále jiného zbavila osobní svobody a způsobila uvedeným činem těžkou újmu na zdraví. Obviněný Jan Turek týral osobu, která byla v jeho péči a spáchal uvedený čin zvlášť surovým způsobem a dále jinému úmyslně způsobil těžkou újmu na zdraví. Obviněný Jan Škrla týral osobu, která byla v jeho péči a spáchal uvedený čin zvlášť surovým způsobem a pokračoval v páchání takového činu po delší dobu. Dále jiného zbavil osobní svobody a způsobil uvedeným činem těžkou újmu na zdraví.
Obviněná Barbora Škrlová týrala osobu, která byla v její péči a spáchala uvedený čin zvlášť surovým způsobem. Tím spáchaly obviněná Klára Mauerová trestný čin týrání svěřené osoby podle § 215, odst. 1, odst. 2 písm. a), b) trestního zákona, trestný čin zbavení osobní svobody dle § 232, odst. 1, odst. 2 trestního zákona, obviněná Kateřina Mauerová trestný čin týrání svěřené osoby podle § 215, odst. 1, odst. 2, písmeno a), b) trestního zákona, trestný čin zbavení osobní svobody podle § 232, odst. 1, odst. 2 trestního zákona a trestný čin křivé svědecké výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku podle § 175, odst. 2, písm. a) trestního zákona. Obviněná Hana Bašová trestný čin týrání svěřené osoby podle § 215, odst. 1, odst. 2, písm. a), b) trestního zákona a trestný čin zbavení osobní svobody podle § 232 odst. 1, odst. 2 trestního zákona. Obviněný Jan Turek trestný čin týrání svěřené osoby podle § 215, odst. 1, odst. 2, písm. a) trestního zákona, trestný čin ublížení na zdraví dle § 222, odst. 1 trestního zákona. Obviněný Jan Škrla trestný čin týrání svěřené osoby podle § 215, odst. 1, odst. 2, písm. a), b) trestního zákona a trestný čin zbavení osobní svobody podle § 232, odst. 1, odst. 2 trestního zákona a konečně obviněná Barbora Škrlová trestný čin týrání svěřené osoby podle § 215, odst. 1, odst. 2, písm. a) trestního zákona.

27. června 2008

V neveřejné části líčení byly promítnuty nalezené záběry s týráním chlapce. Podle jednoho ze znalců mučení dětí zřejmě souviselo s náboženskou skupinou, v níž hlavní roli hrála Škrlová. Skupinu v minulosti založil její otec Josef Škrla.

28. července 2008

Podle znalkyň vedla šestici obžalovaných teta dětí, která zmanipulovala minimálně matku chlapců. Z posudků vyplynulo, že Škrlová nebyla jednoznačně oběť.

11. září 2008

Soud předvolal jako svědka Josefa Škrlu, jako klíčovou postavu pro objasnění případu (nebyl obviněn). Policie mu nedoručila předvolání, místo jeho pobytu není známo.

20. října 2008

U soudu zazněl revizní posudek Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Podle něj Škrlová není duševně nemocná a uvědomovala si důsledky jednání. Podle státní zástupkyně se přesné důvody mučení hochů nepodařilo zjistit. Podle ní mělo za cíl udělat z chlapců lidi otrocky oddané sloužit k náboženským cílům. Nepotvrdila se souvislost s pornografickým průmyslem.

24. října 2008

Soud vynesl rozsudky: matka dětí - devět let vězení, teta dětí - deset let, Barbora Škrlová - pět let, Hana Bašová a Jan Škrla - sedm let, Jan Turek - pět let vězení.

22. prosince 2008

Brněnský soud ponechal chlapce dál v Klokánku a jejich matku zbavil rodičovských práv. Týraní chlapci teplo domova zatím nepocítí

9. února 2009

Brněnské krajské státní zastupitelství souhlasilo s odložením vyšetřování, ve kterém policie zkoumala, zda nebyli aktéři kauzy napojeni na organizovaný zločin.

9. března 2009

Olomoucký vrchní soud potvrdil tresty u aktérů kauzy, kromě Škrlové.

9. dubna 2009

Také Škrlové soud potvrdil trest pěti let vězení.

16. prosince 2009

Nejvyšší soud odmítl dovolání odsouzených, kteří požadovali zrušení rozsudků a nové projednání případu. Zmírnění trestu už nežádala matka chlapců.

Vánoce 2009

13. ledna 2010

20100115 - 9

Ondřej Coufal a Jakub Mauer z takzvané kuřimské kauzy jsou doma u otce Radka Coufala

20100115 - 10
20100115 - 11

Případ, který nemá v České republice obdoby.

20100115 - 12

Soud vynesl tresty v kauze brutálního týrání dvou chlapců z Kuřimi. Přestože proces skončil, spousta otázek zůstala neobjasněna.

20100115 - 13

 Proč policie nezapečetila rodinný dům v Kuřimi?

Co bylo na videokazetách a DVD a kolik jich v domě bylo?

 Jaký byl skutečný motiv týrání?

 Proč týrání chlapců nevyšlo najevo dříve?

 Jakou roli hrál v případu Josef Škrla, otec Barbory a Jana?

20091230 Nahoru 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Motto: Když jsme se vyhrnuli ze školy, tak jsme moc křičeli a moc jsme utíkali, jenom Páta Karel kráčel k domovu slušně, jelikož je pitomec. Potom jsme stáli před bijákem a čekali, až příjdou lidi, a šel taky pan Lokvenc s manželkou a Bejval přistoupil k němu, dal slušné pozdravení a ptal se: "Prosím Vás pane Lokvenc, vysvobodil ten herec milovanou bytost ze spárů lupičů?" ale pan Lokvenc se příšerně zachechtal a neřekl nám nic!
Věci vlastní jsou ty, na které můžeme mít svým rozhodnutím, vůlí a svým jednánín vliv. Jsou však věci, které změnit nemůžeme. Nemůžeme změnit, zda bude zítra pršet nebo ne. To je věc cizí. Jsou na nás nezávislé i takové věci, jako je povaha druhého člověka. Rozhodnutí změnit něco na sobě je realizovatelné, rozhodnutí změnit něco u druhého lze uskutečnit u dětí, které vychováváme. Potvrdilo se nám, že jakou má kdo povahu v třetí až páté třídě základní školy, takovou povahu má i v dospělosti!
Strýček Jaroslaw je bratr naší matky Šárky, středoškolský profesor, rád si hraje se slovy, kterým podkládá jiný, matoucí, obrazný až provokativní význam. S vážnou tváří si vymýšlí nebo upravuje různé příběhy, které vypravuje tak přesvědčivě, že mu naše matka a tetičky - jeho sestry Dana a Jitka - někdy neuvěří a když potom praskne, že to je pravda, volají pohoršeně: "Ale Járo!". Strýček Jaroslaw je vdovec a z manželství má dvě, dnes již dospělé, děti. Žije s přítelkyní na venkově nedaleko Vídně. Mezi jeho záliby patří i péče o dům a obytnou část zahrady.
... Strýček Jaroslaw má rád Itálii a Středozemní moře. Tam jezdí nejraději ...
... Lze ho spatřit i v České republice ...
... Zejména na Moravě, ve Slezsku ...
... A v Praze ...
... Od 1. ledna 2012 jsou komentáře moderované ...
... Jediným důvodem opatření je vyloučit komentáře s obsahem obchodního charakteru ...
16. září 2009
Jaroslav a Šárka
Počítadlo od 3.3.2010