MUDr. Štrosmajer

11. ledna 2010 v 16:24 | Jarda |  01/2010
Sestra Marta Huňková-Pěnkavová a záletný lékař a pozdější primář Arnošt Blažej
v televizním seriálu Nemocnice na kraji města - rok 1977

Na mimopražskou kliniku byl přijat v manickém stavu známý pražský herec M.K. Tento herec v knize o svém životě otevřeně a velmi výstižně vypráví o svých depresivních a manických stavech.
Manici nebývají zrovna ukáznění pacienti a dávají psychiatrům i ošetřovatelům pořádně zabrat. Dá se oprávněně předpokládat, že umístěním pana M.K. mimo Prahu si chtěli pražští psychiatři od supervitálního herce odpočinout, protože je nadměrně vyčerpávaly jeho nápady, úvahy, návrhy, otázky, poznámky, postřehy, požadavky a podněty.
Na mimopražské klinice měl herec K. poměrnou volnost. Neměl zde však svůj vůz, méně znal město a lidi a to omezovalo jeho společenský a migrační rozlet. Asi se tu herec více nudil než v Praze.
Bloumal po klinice, všechno si prohlížel, navazoval hovory, ale ne každý měl pro něj tolik času, kolik by mu vyhovovalo, a když už vyčerpal všechny pro sebe jen trochu zajímavé dojmy, zapsal se do zaměstnanecké knihy příchodů a odchodů v přízemí kliniky pod různé místní doktory velkým, energickým a zřetelným písmem, jak je u maniaků zvykem:
ODCHÁZÍM! PRIMÁŘ ŠTROSMAJER
Zmizel a objevil se až v Praze.
Universitas Masarykiana Brunensis
Karel Höger, vynikající český herec ...
(17.6.1909 Brno-Královo Pole - 4.5.1977 Praha)
... a nezapomenutelný vypravěč!
Rumcajs se svou ženou Mankou a později i synkem Cipískem si rázem u českých i slovenských diváků získal nebývalou oblibu. V polovině 90. let dokonce Česká televize na základě odhadů sledovanosti Rumcajse, jehož podle literární předlohy Václava Čtvrtka nakreslil Radek Pilař, označila za rekordmana. Do roku 1994 ho prý vidělo 13 miliard televizních diváků na obrazovkách pětatřiceti televizních stanic.
Vtipné a zemité pohádkové příběhy o Rumcajsovi režíroval Ladislav Čapek a jejich vypravěčem byl Karel Höger, který v té době nesměl být uveden z politických důvodů v titulcích. Po jeho úmrtí namluvil posledních 13 dílů Eduard Cupák.
Rumcajsovi, který žil v lese Řáholci u východočeského města Jičína, věnují v tomto městě stále nemalou pozornost. Například tu funguje v centru města ševcovská dílna loupežníka Rumcajse a Rumcajsova loupežnická jeskyně. Jičínská radnice ji nechala postavit v lesíku Řáholečku u rybníka Šibeňáku na východním okraji města.

Odkazy:
Milan Bouchal - Cesta do hlubin psychiatrovy duše
Epava Olomouc 1999. Vydání první.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Motto: Když jsme se vyhrnuli ze školy, tak jsme moc křičeli a moc jsme utíkali, jenom Páta Karel kráčel k domovu slušně, jelikož je pitomec. Potom jsme stáli před bijákem a čekali, až příjdou lidi, a šel taky pan Lokvenc s manželkou a Bejval přistoupil k němu, dal slušné pozdravení a ptal se: "Prosím Vás pane Lokvenc, vysvobodil ten herec milovanou bytost ze spárů lupičů?" ale pan Lokvenc se příšerně zachechtal a neřekl nám nic!
Věci vlastní jsou ty, na které můžeme mít svým rozhodnutím, vůlí a svým jednánín vliv. Jsou však věci, které změnit nemůžeme. Nemůžeme změnit, zda bude zítra pršet nebo ne. To je věc cizí. Jsou na nás nezávislé i takové věci, jako je povaha druhého člověka. Rozhodnutí změnit něco na sobě je realizovatelné, rozhodnutí změnit něco u druhého lze uskutečnit u dětí, které vychováváme. Potvrdilo se nám, že jakou má kdo povahu v třetí až páté třídě základní školy, takovou povahu má i v dospělosti!
Strýček Jaroslaw je bratr naší matky Šárky, středoškolský profesor, rád si hraje se slovy, kterým podkládá jiný, matoucí, obrazný až provokativní význam. S vážnou tváří si vymýšlí nebo upravuje různé příběhy, které vypravuje tak přesvědčivě, že mu naše matka a tetičky - jeho sestry Dana a Jitka - někdy neuvěří a když potom praskne, že to je pravda, volají pohoršeně: "Ale Járo!". Strýček Jaroslaw je vdovec a z manželství má dvě, dnes již dospělé, děti. Žije s přítelkyní na venkově nedaleko Vídně. Mezi jeho záliby patří i péče o dům a obytnou část zahrady.
... Strýček Jaroslaw má rád Itálii a Středozemní moře. Tam jezdí nejraději ...
... Lze ho spatřit i v České republice ...
... Zejména na Moravě, ve Slezsku ...
... A v Praze ...
... Od 1. ledna 2012 jsou komentáře moderované ...
... Jediným důvodem opatření je vyloučit komentáře s obsahem obchodního charakteru ...
16. září 2009
Jaroslav a Šárka
Počítadlo od 3.3.2010