Film Festival Zlín. 50. mezinárodní festival filmů pro děti a mládež ve dnech 30.5.-6.6.2010

21. ledna 2010 v 12:17 | Jaroslav Roháček |  01/2010
Jednoho z nejpopulárnějších německých herců si zamilovali i čeští diváci díky seriálu Big Ben, kde jako Benno Berghammer řeší kriminální případy.
Ottfried Fischer
německý herec a kabaretiér
(7.11.1953 Omatsöd, Bavorsko)
Má postavu, kvůli které jsou mu role šité "na míru", a nehybnou tvář, jež skrývá humor a vtip.
Takový byl i při návštěvě zlínského festivalu filmů pro děti v roce 2007.
Klapka. Začátek.

Rozhovor s hercem Ottfriedem Fischerem

Školní role: vtipálek

a

Jakým jste byl dítětem?

Těžkým, ale pro rodiče výjimečným a jedinečným. Chodil jsem do internátní školy, kde byli především sportovci - mezi ty jsem samozřejmě nepatřil. Sport rozhodně nebyl mou parketou, a tak jsem výkony svých nadanějších spolužáků alespoň komentoval. Role byly jasně rozdány? Každý má ve škole určitou roli někdy si ji vybere, jindy mu ji dají druzí. Někdo je tlustý, jiný hubený, další je krasavec... A já byl ten vtipný. Tím jsem byl výjimečný hned od začátku. Velmi brzy to všichni přijali a já při nejrůznějších společenských akcích získával první zkušenosti jako bavič.

Tím jste se potom opravdu stal, když jste začal vystupovat v kabaretu. Ale šel jste nejprve studovat práva...

To je dobré vzdělání pro kabaretiéra... Navíc jsem měl se svými výsledky ve škole jen dvě možnosti: buď studovat ekonomii, nebo práva. K číslům jsem nikdy vztah neměl, a tak jiné řešení nebylo.

Proč je dobré pro kabaretiéra být právníkem?

Myšlení právníka i jeho jednání jsou někdy vtipnější než jakéhokoli kabaretiéra.

Věnoval jste se někdy právu?

Nikdy jsem školu nedostudoval. Moje kariéra nabrala záhy úplně jiný směr. Mně bylo po prvních vystoupeních jasné, že se rozhodnu pro zábavu.

V kabaretu jste asi mohl bavit víc lidí než u soudu?

Bezpochyby. Nikdy jsem nechtěl pracovat v kanceláři, kde se sedí jen u stolu a denně se dělá totéž. V uměleckém světe jsem cítil více svobody a volna.To mě lákalo. Dnes mám ročně dvě stovky natáčecích dní... Je to prostě trochu jinak.

Čím je pro vás kabaret výjimečný?

Okamžikem... Tím jediným, kdy to zajiskří. Ačkoliv jsem dnes mnohem víc televizní hvězdou, kabaret je moje povolání. Do všech rolí jsem byl vždy obsazen na základě kabaretiérské zkušenosti. Vždy se mi hodila pro stvoření novérole. Například ta satirická a komediální poloha v Big Benovi je mým příspěvkem - tu tam přidávám já sám.

Myslíte, že váš kabaretní humor by byl srozumitelný i u nás?

Pokud si představím Formanův film Hoří, má panenko, mám pocit, že německý, rakouský a český humor mají něco společného. Snad i díky tomu, že historie Rakouska a Česka měla tolik společného, Němci odkoukali od každého něco...Myslím, že tedy mají cosi společného. Ale nemám to ověřené.

Věnoval jste se politickému kabaretu - měl jste někdy s nějakým politikem konflikt?

Ne. Ale právě to je argument, jaký používají televizní stanice, které se bojí. Díky tomu brzdí komiky v jejich narážkách. A přitom politici nejsou proti. Jednou jsem si tak trochu utahoval z bavorského premiéra Franze Josefa Strausse a jeho jménem zavolal rakouskému premiérovi Kurtu Waldheimovi, kterého jsem pozval na mnichovský pivní festival Octoberfest. Dvacet minut jsme spolu hovořili a on nepoznal, že mluví se mnou. Strauss to sice nikdy veřejně nepřiznal, ale mezi čtyřma očima mi řekl, jak ho to pobavilo.

Cítíte se v tuto chvíli víc hercem, nebo kabaretiérem?

Nejhezčí by to bylo vyvážené - půl na půl. To ale v současné době nejde, protože se věnuji především televizním a filmovým projektům. Je mi to líto, protože spousta fanoušků se ptá, kam se poděl můj kabaret.

Myslíte si, že vsoučasné době by bylo o čem "hrát"?

Určitě. A velmi mě to láká... I díky tomu jsem si ponechal jeden noční televizní pořad - Ottfriedova jatka. Zvu si do něj kolegy kabaretiéry i ty mladší - a osobně celý program začínám sólovým výstupem, kde "shrnuji" politické události posledních čtyř týdnů.

Nemrzí vás, že režiséři vás obsazují právě kvůli vaší nepřehlédnutelné postavě?

Umím si představit, že kdybych měl o dvacet třicet kilo méně a byl pořád dobrým hercem, měl bych příležitostí víc. Ale na druhou stranu není špatné být pro diváky tak snadno identifikovatelný.

Dostal jste někdy nabídku, kvůli které byste musel zhubnout?

Ještě se to nestalo, ale stejně jako Robert De Niro, který naopak do role musel ztloustnout, bych dokázal - samozřejmě pokud by role stála za to - na sobě zapracovat opačně. S tím nemám problém... Zmínil jste, že máte během roku hodně práce.

Jak odpočíváte?

Bohužel kabaret dělat nestihnu, u něj jsem nejlépe odpočíval. Naštěstí jsem obsazován většinou do hlavních rolí a díky tomu si mohu trochu diktovat podmínky. Takže volno mám během všech prázdnin a svátků, kdy si užívám s manželkou a dětmi.

Bavíte miliony diváků - co pobaví vás?

Nejvíc mí kolegové, často i ti mnohem mladší, kteří vystupují v Ottfriedových jatkách. A obyčejné lidské příběhy, ve kterých si vždy najdu humorný prvek...
S Bárou Štěpánovou v galashow televize Prima
Zprava: Filip Albrecht, Ottfried Fischer a ing. Zdeněk Škromach

Filip Albrecht

je česko-německý hudební textař, producent, manažér a filmový distributor. Pochází z Mnichova, ale od roku 1997 však trvale žije v České republice.
Jeho otec dr. ing. Hans Friedrich Albrecht byl známý konstruktér a člen vedení automobilky BMW v Mnichově.
Po maturitě absolvoval různá praktika a stáže u hudebních a filmových firem v Německu, poté pracoval i jako redaktor automobilového časopisu, než se rozhodl založit vlastní společnost v oblastí filmu a hudby se sídlem v Německu a posléze i v České republice.

Hudební aktivity

Je jíž řadu let německým "dvorním" textařem a producentem Karla Gotta. Pro něho napsal řadu písní jako např. "Jede Nacht", "Nur zu zweit", "Sag einfach ja" nebo "Engel so wie du", které vyšli na deskách jako "Karel Gott: Jede Nacht", "Karel Gott: Romantische Gefuehle", "Karel Gott: Ich hab gelernt zu lieben". Od roku 2003 je i textařem a producentem Heleny Vondráčkové, kterou v Německu i manažérsky zastupuje. Dále spolupracuje s řadou českých i německých hvězd v oblasti populární hudby. Helena Vondráčková vydala v roce 2007 CD (limitovanou na 5.000 kusu) s názvem "Helena Limited Editon", obsahující německé písní a hity Filipa Albrechta. Také je podepsán jako textař na některých coververzích různých písních zahraničních skladatelů.

Filmové aktivity

Od roku 2002 až 2007 byl ředitelem zahraničních vztahů mezinárodního filmového festivalu ve Zlíně, do funkce ho jmenoval tehdější prezident festivalu Vítězslav Jandák, od roku 2007 tutéž funkci vykonává na festivalu Evropských filmových úsměvů v Mladé Boleslavi. Ve své funkci do Česke republiky přivezl desítky zahraničních filmových a televizních hvězd: Sir Peter Ustinov, Maximillian Schell, Pierre Brice, Ottfried Fischer alias Big Ben, Frank Beyer, Goetz George alias Schimanski, Diana Amft, Volker Schloendorff, Gojko Mitič, Dani Levy, Armin Mueller-Stahl, Tom Schilling, Robert Stadlober.
Je zakladatelem distribuční společnosti obchodujicí s českým filmem po celém světě. Některé snímky výhradně a celosvětově zastupuje, např. "Z pekla štěstí", "Experti", i proslulou českou komedii "Snowboarďáci". Také zastupuje některé české herce a tvůrce v zahraničí.
Klapka. Konec!
a
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Motto: Když jsme se vyhrnuli ze školy, tak jsme moc křičeli a moc jsme utíkali, jenom Páta Karel kráčel k domovu slušně, jelikož je pitomec. Potom jsme stáli před bijákem a čekali, až příjdou lidi, a šel taky pan Lokvenc s manželkou a Bejval přistoupil k němu, dal slušné pozdravení a ptal se: "Prosím Vás pane Lokvenc, vysvobodil ten herec milovanou bytost ze spárů lupičů?" ale pan Lokvenc se příšerně zachechtal a neřekl nám nic!
Věci vlastní jsou ty, na které můžeme mít svým rozhodnutím, vůlí a svým jednánín vliv. Jsou však věci, které změnit nemůžeme. Nemůžeme změnit, zda bude zítra pršet nebo ne. To je věc cizí. Jsou na nás nezávislé i takové věci, jako je povaha druhého člověka. Rozhodnutí změnit něco na sobě je realizovatelné, rozhodnutí změnit něco u druhého lze uskutečnit u dětí, které vychováváme. Potvrdilo se nám, že jakou má kdo povahu v třetí až páté třídě základní školy, takovou povahu má i v dospělosti!
Strýček Jaroslaw je bratr naší matky Šárky, středoškolský profesor, rád si hraje se slovy, kterým podkládá jiný, matoucí, obrazný až provokativní význam. S vážnou tváří si vymýšlí nebo upravuje různé příběhy, které vypravuje tak přesvědčivě, že mu naše matka a tetičky - jeho sestry Dana a Jitka - někdy neuvěří a když potom praskne, že to je pravda, volají pohoršeně: "Ale Járo!". Strýček Jaroslaw je vdovec a z manželství má dvě, dnes již dospělé, děti. Žije s přítelkyní na venkově nedaleko Vídně. Mezi jeho záliby patří i péče o dům a obytnou část zahrady.
... Strýček Jaroslaw má rád Itálii a Středozemní moře. Tam jezdí nejraději ...
... Lze ho spatřit i v České republice ...
... Zejména na Moravě, ve Slezsku ...
... A v Praze ...
... Od 1. ledna 2012 jsou komentáře moderované ...
... Jediným důvodem opatření je vyloučit komentáře s obsahem obchodního charakteru ...
16. září 2009
Jaroslav a Šárka
Počítadlo od 3.3.2010