VI. ročník Česko-Slovenských dnů v Plzni (22. - 28. října 2009)

24. října 2009 v 10:53 | Jaroslav |  10/2009
Divadlo Miroslava Horníčka v Plzni - pátek 23.10.2009, 19.00 hodin, 11/7-12

Divadelní představení Ja Malkáč. Adaptace slovenského bestselleru L'uba Dobrovody, kterou připravila slovenská sekce Divadla v Dlouhé

Náhled do soužití jedné česko-slovenské rodiny očima pětiletého kluka koncem šedesátých let minulého století.
Z programu:
Malkáč: Martin Veliký
Mama: Magdalena Zímová
Tatko: Peter Varga
Stará mama: Martin Matejka
Soused, doktor, bicyklista a iné: David Deutscha
Réžia: Kolektiv
Výprava: David Deutscha a kolektiv
Hudba: Mix
Inšpicientka a naša múza: Halina Ničová

Česká premiéra: 11. února 2009

BRATISLAVA SA ZABÁVALA NAJVIAC

S dovolením začnem citátom z Frankfurte Allgemeine Zeitung z 9. maja 2006 - je tam článek Willkommen in Kaffeehaus. V článku sa píše, že v ten deň v 27 evropských hlavných mestách v 27 kaviarňach bude čítať svoje práce 27 spisovatel'ov. Zum Beispiel Václav Havel in Prag, Eva Demski in Berlin, Christiane Singer in Paris, Jan Backe in Amsterdam, Timothy Garton Ash in London, Mirela Ivanova in Sofia, Sotiris Dimitru in Athen oder Casimiro de Brito in Lisabon.

Hotovo. Hoci Frankfurte Allgemeine Zeitung, to nie sú noviny ale skor úctyhodný balík, mesto Bratislava a meno L'uba Dobrovodu sa do toho balíka nezmestilo. Ostali sme za bránami zum Biespiel.

"Nám Slovákom všetci robia zle!" vykríkol by určitě aj pri čítaní Frankfurte Allgemeine Zeitung xenofóbný hrdina Dobrovodovej poviedky Potichu som Euro pán. Musel by však dodat':Okrem Čechov."

Dobrovodova poviedka sa totiž stala reprezentatívnou slovenskou poviedkou vd'aka Čechom. Napriek jej zdanlivej kontroverznosti ju vybral na čítanie sám prezident medzinárodného P. E. N. klubu Jiří Gruša. Skvele rozhodnutie! Na Slovensku, roztrieštenom na spisovate'lské skupinky šmrncnuté roznými ideológiami a zaujmami. akoby bol dnes niekedy problém zustiť, čo je naozaj aké. A tu sa zrazu ukáže, že problém nejestvuje a Slovenské može spokojně reprezentovať autor, ktorý nepatrí do nijakej skupinky a vydal iba jednu knihu (aj tú si musel vydať sám). Ten autor má totiž jednu maličkost': velký talent.

Vd'aka Jiřímu Grušovi sa bratislavská kaviareň U Rolanda zabávala tak dobra, ako sa (pri všetkej úcte) nezabávala možno ani jedna z tých zvyšných dvadsiatichšiestich.

(Mosty, 2005)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Motto: Když jsme se vyhrnuli ze školy, tak jsme moc křičeli a moc jsme utíkali, jenom Páta Karel kráčel k domovu slušně, jelikož je pitomec. Potom jsme stáli před bijákem a čekali, až příjdou lidi, a šel taky pan Lokvenc s manželkou a Bejval přistoupil k němu, dal slušné pozdravení a ptal se: "Prosím Vás pane Lokvenc, vysvobodil ten herec milovanou bytost ze spárů lupičů?" ale pan Lokvenc se příšerně zachechtal a neřekl nám nic!
Věci vlastní jsou ty, na které můžeme mít svým rozhodnutím, vůlí a svým jednánín vliv. Jsou však věci, které změnit nemůžeme. Nemůžeme změnit, zda bude zítra pršet nebo ne. To je věc cizí. Jsou na nás nezávislé i takové věci, jako je povaha druhého člověka. Rozhodnutí změnit něco na sobě je realizovatelné, rozhodnutí změnit něco u druhého lze uskutečnit u dětí, které vychováváme. Potvrdilo se nám, že jakou má kdo povahu v třetí až páté třídě základní školy, takovou povahu má i v dospělosti!
Strýček Jaroslaw je bratr naší matky Šárky, středoškolský profesor, rád si hraje se slovy, kterým podkládá jiný, matoucí, obrazný až provokativní význam. S vážnou tváří si vymýšlí nebo upravuje různé příběhy, které vypravuje tak přesvědčivě, že mu naše matka a tetičky - jeho sestry Dana a Jitka - někdy neuvěří a když potom praskne, že to je pravda, volají pohoršeně: "Ale Járo!". Strýček Jaroslaw je vdovec a z manželství má dvě, dnes již dospělé, děti. Žije s přítelkyní na venkově nedaleko Vídně. Mezi jeho záliby patří i péče o dům a obytnou část zahrady.
... Strýček Jaroslaw má rád Itálii a Středozemní moře. Tam jezdí nejraději ...
... Lze ho spatřit i v České republice ...
... Zejména na Moravě, ve Slezsku ...
... A v Praze ...
... Od 1. ledna 2012 jsou komentáře moderované ...
... Jediným důvodem opatření je vyloučit komentáře s obsahem obchodního charakteru ...
16. září 2009
Jaroslav a Šárka
Počítadlo od 3.3.2010