Znám lehkooké čtenáře

22. září 2009 v 7:54 | Pavel Kovář |  09/2009
O tom, jak mnozí čtou jen to, co chtějí.
První čtenářská reakce na článek, který jsem napsal, začínala slovy:
Ty hajzle, ty si myslíš, že když se válíš po barech, takže jiným se nemusí líbit na sluníčku?!
Šlo o reakci na nevinný článek v Květech, v němž jsem psal, že u nás oproti jiným zemím se příliš brzy vstává do práce. Vysvětloval jsem, že proto chodí lidi příliš brzy spát a mají takzvaně amputovaný večer. To jest jedinou dobu, kdy si mohou popovídat, dívat se na televizi.
Takhle jsem celý problém objasnil, i když mám celou řadu nectností, nejsem barový povaleč!
V jiném dopise čtenář ovládal jazyk vcelku kultivovaně a šel přímo k jádru věci:
Vole, nemysli si, že mě budeš působit svými žvásty trápení s telefonem! Tvůj článek z Lidové demokracie si moje dcera vystřihla a pověsila mi ho nad telefon...
Pamatuj si, že telefonovat můžu, jak dlouho chci!
Reagoval na článek, kde jsem možná kapku přehnal tvrzení, že kdo telefonuje déle než dvacet minut, je sociální debil. To vyvolalo velice rozporné reakce. Námět k článku mi "dodaly" dvě jinak sympatické kolegyně, které sloužily se mnou na oddělení a neustále strašně dlouho telefonovaly. Říkal jsem jim to, ale nic platno... Článek v novinách mi taky nepomohl.
Když jsem začal psát články o manželství do novin a časopisů, neuvěřitelně jsem trpěl tím, že si mě lidi pletli s někým jiným, kdo je taky psal. To mě skutečně popouzelo. Často mi totiž někdo řekl: Jak vy tvrdíte, že muž má být nevěrný, tak jsem to udělal, pane doktore!
Přitom v žádném mém článku či knížce není návod k tomu, že muž má být nevěrný. Jen pouze konstatování, že se to děje.
Nebo jiný omyl:
Vy říkáte, že žena má večer sedět doma a chlap si může chodit do hospod a hrát karty...
To jsou de facto opaky toho, co jsem psal...
Přečetl jsem si vaši knížku, a tak jsem manželce řekl, že už podlahu mýt nebudu...
Jak na to mohl dotyčný přijít?! Tohle jsem nikdy nenapsal...
Vysvětluju si to tak, že jde vlastně o lehkooké čtenáře, což je výraz Ludvíka Kundery, nikoli Milana. Lehkooký čtenář čte povrchně a nedává si pozor na to, co čte. Přičemž si text rád přizpůsobuje k obrazu svému.
Udivilo mě však, že třeba i kumštýři při nejrůznějších příležitostech mi poklepávali na rameno a říkali:
To se mi líbilo, jak jste napsal, že žena má svého manžela poslouchat!
Zíral jsem... Tohle by přece žádné noviny neotiskly.

(Z knihy Pavla Kováře "MUDr. Plzák se zpovídá" - Exit Praha 1993)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Motto: Když jsme se vyhrnuli ze školy, tak jsme moc křičeli a moc jsme utíkali, jenom Páta Karel kráčel k domovu slušně, jelikož je pitomec. Potom jsme stáli před bijákem a čekali, až příjdou lidi, a šel taky pan Lokvenc s manželkou a Bejval přistoupil k němu, dal slušné pozdravení a ptal se: "Prosím Vás pane Lokvenc, vysvobodil ten herec milovanou bytost ze spárů lupičů?" ale pan Lokvenc se příšerně zachechtal a neřekl nám nic!
Věci vlastní jsou ty, na které můžeme mít svým rozhodnutím, vůlí a svým jednánín vliv. Jsou však věci, které změnit nemůžeme. Nemůžeme změnit, zda bude zítra pršet nebo ne. To je věc cizí. Jsou na nás nezávislé i takové věci, jako je povaha druhého člověka. Rozhodnutí změnit něco na sobě je realizovatelné, rozhodnutí změnit něco u druhého lze uskutečnit u dětí, které vychováváme. Potvrdilo se nám, že jakou má kdo povahu v třetí až páté třídě základní školy, takovou povahu má i v dospělosti!
Strýček Jaroslaw je bratr naší matky Šárky, středoškolský profesor, rád si hraje se slovy, kterým podkládá jiný, matoucí, obrazný až provokativní význam. S vážnou tváří si vymýšlí nebo upravuje různé příběhy, které vypravuje tak přesvědčivě, že mu naše matka a tetičky - jeho sestry Dana a Jitka - někdy neuvěří a když potom praskne, že to je pravda, volají pohoršeně: "Ale Járo!". Strýček Jaroslaw je vdovec a z manželství má dvě, dnes již dospělé, děti. Žije s přítelkyní na venkově nedaleko Vídně. Mezi jeho záliby patří i péče o dům a obytnou část zahrady.
... Strýček Jaroslaw má rád Itálii a Středozemní moře. Tam jezdí nejraději ...
... Lze ho spatřit i v České republice ...
... Zejména na Moravě, ve Slezsku ...
... A v Praze ...
... Od 1. ledna 2012 jsou komentáře moderované ...
... Jediným důvodem opatření je vyloučit komentáře s obsahem obchodního charakteru ...
16. září 2009
Jaroslav a Šárka
Počítadlo od 3.3.2010