Hádanka pro mediky i širší veřejnost

17. září 2009 v 14:11 | Milan Bouchal |  09/2009
20100627 - 18
Z knihy mého oblíbeného autora:
2d5f43eae9_62003657_o2
Hádanky a soutěže toho času letí. Jak záhadný je lidský mozek, když umožní své duši tvorbu tak fantastických představ a přesvědčení, o jakých jsme tu o něco výše psali. Nechme ale stranou složité úvahy a věnujme se hádance. Při běžné výuce psychiatrie jsem dával medikům tuto hádanku: Právě jste se něco dověděli o bludech (v tomto případě o bludech pronásledovanosti) a o halucinacích (zde sluchových). Při těchto potížích pacient jako pravdivější prožívá svůj blud a více věří různým hlasům než přesvědčování blízských okolních lidí, že to vše existuje jen v jeho hlavě a v jeho představách. Poněkud drsně se říká, že spíše přesvědčí jeden blázen sto duševně zdravých, než sto zdravých jednoho blázna. (Všem bláznům se omlouvám). Ale vy všichni, jak tu sedíte, jste nejednou zažili, že jste mluvili třeba s dávno mrtvými osobami, prchali před nebezpečnými tvory plní úzkosti a se svíráním v hrudi a nenapadlo vás, že by nemělo jít o nejskutečnější skutečnost. Když takový zážitek skončil, mohlo trvat hezkou chvíli, než jste se z toho vzpamatovali. Ani jste se moc nedivili, že se vám takový zážitek přihodil, nebylo to totiž poprvé. Můžete říci, o co šlo? Málokdy se ozve rychlá a správná odpověď. Někdy mluví tázaní o drogách, stavech vyčerpání, úpalu nebo úžehu nebo nějakém mimořádném duševním vzrušení a nepomáhá jim poznámka, že jde o něco úplně přirozeného. Výjimečně vysloví některý jedinec jediné krátké slovo: SEN. A to je ono. Proč se tak zdánlivě lehká otázka tak nesnadno zodpovídá? Možná proto, že si nepřipouštíme zajímavou a do jisté míry i znepokojivou blízkost fantastické snové produktivity lidské duše a na druhé straně duševní poruchy. Oddělujeme tyto dvě ve svém vědomí pevnou bariérou, a to právem: ať jsou si sny a halucinace nějak podobné, mají různé příčiny. Bariéra mezi nimi je u většiny lidí celkem nepropustná, přeskok od snů do halucinací a bludů postihne sotva jedno procento lidí. V noci se duše ve snu vyblázní a přes den už dá pokoj. Pokoj vám po celý život.

2d5f43eae9_62003657_o2
(Z knihy "Cesta do hlubin psychiatrovy duše" - Epava Olomouc 1999)16
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Motto: Když jsme se vyhrnuli ze školy, tak jsme moc křičeli a moc jsme utíkali, jenom Páta Karel kráčel k domovu slušně, jelikož je pitomec. Potom jsme stáli před bijákem a čekali, až příjdou lidi, a šel taky pan Lokvenc s manželkou a Bejval přistoupil k němu, dal slušné pozdravení a ptal se: "Prosím Vás pane Lokvenc, vysvobodil ten herec milovanou bytost ze spárů lupičů?" ale pan Lokvenc se příšerně zachechtal a neřekl nám nic!
Věci vlastní jsou ty, na které můžeme mít svým rozhodnutím, vůlí a svým jednánín vliv. Jsou však věci, které změnit nemůžeme. Nemůžeme změnit, zda bude zítra pršet nebo ne. To je věc cizí. Jsou na nás nezávislé i takové věci, jako je povaha druhého člověka. Rozhodnutí změnit něco na sobě je realizovatelné, rozhodnutí změnit něco u druhého lze uskutečnit u dětí, které vychováváme. Potvrdilo se nám, že jakou má kdo povahu v třetí až páté třídě základní školy, takovou povahu má i v dospělosti!
Strýček Jaroslaw je bratr naší matky Šárky, středoškolský profesor, rád si hraje se slovy, kterým podkládá jiný, matoucí, obrazný až provokativní význam. S vážnou tváří si vymýšlí nebo upravuje různé příběhy, které vypravuje tak přesvědčivě, že mu naše matka a tetičky - jeho sestry Dana a Jitka - někdy neuvěří a když potom praskne, že to je pravda, volají pohoršeně: "Ale Járo!". Strýček Jaroslaw je vdovec a z manželství má dvě, dnes již dospělé, děti. Žije s přítelkyní na venkově nedaleko Vídně. Mezi jeho záliby patří i péče o dům a obytnou část zahrady.
... Strýček Jaroslaw má rád Itálii a Středozemní moře. Tam jezdí nejraději ...
... Lze ho spatřit i v České republice ...
... Zejména na Moravě, ve Slezsku ...
... A v Praze ...
... Od 1. ledna 2012 jsou komentáře moderované ...
... Jediným důvodem opatření je vyloučit komentáře s obsahem obchodního charakteru ...
16. září 2009
Jaroslav a Šárka
Počítadlo od 3.3.2010